×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Błagam pomóżcie mi!!Muszę napisać z tego opowiadanie!

Jak wyglądali zycerze, jak się ubierali, jak się leczyli, jak się odbywało pasowanie na rycerza i kim był Giernek (z lektury Krzyżacy).
Dziękuje!!
2

Odpowiedzi

2009-12-14T18:13:38+00:00
Rycerze nosili pasy, miecze , ostrogi , zbroje,
ubierali się w szaty z rodowym herbem no chyba że szli na wojne wtedy zakładali zbroje
leczyli się zwykle domowymi sposobami jednakże gdy byli na wojnie i jak ktoś dostał mieczem no leczyli go np niedźwiedzim sadłem ( gdy maćkowi z bogdańca utkwił fragment kopii krzyżackiej właśnie tak go wyleczono )
pasowanie na rycerza wyglądało tak iż rycerz składał przysięgę przed królem odmawiano modlitwę i król pasował go mieczem.

Giermek był pomocnikiem rycerza , takim giermkiem był np Hlawa i pomagał on Zbyszkowi głównie mu towarzyszył , zajmował się koniem itp. jednak też zawzięcie bronił swego pana.

MAM nadzieje , że pomogła . Prosze najlepszą :)
0 0 0
2009-12-14T19:30:46+00:00
H. Sienkiewicz w książce opisał rycerzy jako idealnych, i rzeczywiście tacy byli. Przykłady z " Krzyżaków" Zawisza Czarny, Jurand, Maćko, Zbyszko, Powała z Taczewa, Zyndram z Maszkowic. Leczyli się domowymi sposobami ( np. niedźwiedzie sadło, którym Jagienka uratowała Maćka). Na wojnie jednak to wyglądało inaczej. Nosili zbroję ( w czasie pojedynku), mieli miecze, pas, ostrogi, szaty z rodowym herbem. Byli uczciwi, pobożni, pomocni, honorowi, silni, odważni, kulturalni, spokojni, opanowani, cierpliwi, rozważni, wytrzymali, mężni, szlachetni, waleczni, potrafili przemawiać, postępowali zgodnie ze swym kodeksem, byli lojalini, dotrzymywali słowa, a co najważniejsze kochali swą ojczyznę.


Pasowanie na rycerza wyglądało w ten sposób, iż mężczyzna klękał przed królem lub księciem, on dotykał mieczem jego obu ramion. Od tego momentu był prawowitym rycerzem.

Giermek był to młodzieniec towarzyszący i usługujący rycerzowi na wojnie lub w czasie podróży. ( np. Giermikiem Zbyszka z Bogdańca był Hlawa, którego Jagenka " podarowała" Zbyszkowi) .

0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci