×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Wyjaśnij co oznaczają wyrazy i z jakiego języka one pochodzą:

Mrówkowiec
wahadłowiec
wierzowiec
giermek
dobosz
baca
juhas
hejnał
orszak
kontusz
włoszczyzna
WYJAŚNIJ CO OZNACZ PRZYSŁOWIE:
POLAK,WĘGIER,DWA BRATANKI,I DO SZABLI,I DO SZKLANKI
Z GÓRY DZIĘKI
1

Odpowiedzi

2009-12-14T18:31:11+00:00
Mrówkowiec-drapacz chmur, mrówkowiec, wieżowiec, wysokościowiec

Wahadłowiec - Wahadłowiec kosmiczny, prom kosmiczny - rodzaj załogowego statku kosmicznego, który może być wykorzystywany wielokrotnie i zwykle przystosowany jest do wynoszenia na orbitę i ściągania z orbity sztucznych satelitów i innych ładunków.

wieżowiec - Wieżowiec (drapacz chmur) to bardzo wysoki, wielokondygnacyjny budynek zdolny (w przeciwieństwie do innych konstrukcji, takich jak wieże i maszty) tworzyć warunki do życia i zamieszkania. Wprawdzie nie istnieją żadne ogólne oficjalne regulacje, ale oprócz wysokości, również inne kryteria, takie jak kształt, wygląd, lokalizacja i obecność innych budynków, mogą wpłynąć na sklasyfikowanie budynku jako wieżowca.

giermek-Giermek – pomocnik średniowiecznego rycerza.


Dobosz - (z węg. dobos) członek orkiestry (szczególnie wojskowej), grajacy na bębnie.

baca-Baca – starszy pasterz owiec w polskich Karpatach, zwierzchnik juhasów. Baca był wynajmowany przez grupę gospodarzy do wypasu owiec należących do nich. Sam baca zatrudniał przy wypasie owiec kilku juhasów, którym pomagali honielnicy, a tym z kolei owcarkowie. Często nazywany Rytnas.


Juhas – najemny pracownik, pomocnik bacy – często właściciel polany, na której odbywa się wypas, bądź właściciel stada wypasanych owiec. Słowo pochodzi z języka węgierskiego juhász – owczarz.

Hejnał — sygnał muzyczny, wygrywany (np. na trąbce) lub — obecnie coraz częściej — odtwarzany o określonej porze dnia, zwykle z wieży ratusza. Wyraz pochodzący prawdopodobnie od węgierskiego słowa "hajnal" (wym. węg. hojn`ol) oznaczającego: świt, jutrzenka.

orszak-grono ludzi towarzyszących komuś lub czemuś; asysta; świta; 2. dawniej: tłum, oddział

kontusz - Kontusz (węg. köntös – suknia) – szata wierzchnia, rodzaj płaszcza lub kamizelki, z charakterystycznymi tzw. wylotami, czyli rozciętymi od pachy do łokci rękawami, które albo luźno zwisały, albo, odrzucone do tyłu, odsłaniały żupan.

Włoszczyzna – ustalony tradycją zestaw jarzyn sprzedawany w polskich sklepach i na straganach, służący jako uniwersalny zbiór składników roślinnych do gotowania szeregu zup (np. jarzynowa, rosół).WYJAŚNIJ CO OZNACZ PRZYSŁOWIE:


Polak, Węgier, dwa bratanki i do szabli, i do szklanki – tak brzmi stare historyczne przysłowie.

Mówi ono o niezwykłych relacjach, ba, nawet przyjaźni łączącej narody: polski i węgierski. Czy tak jest rzeczywiście.
Oczywiście w historii nie obyło się bez niezbyt ciekawych incydentów i epizodów, ale nie zachwiały one powszechnego przekonania o mocnej niewidzialnej więzi między nami a Węgrami. Owo przekonanie, przekazywane z pokolenia na pokolenie przez wiele wieków, zostało oficjalnie potwierdzone w 2007 roku, kiedy to rządy: polski i węgierski ogłosiły 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

1 5 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci