Odpowiedzi

2009-12-14T21:20:37+01:00
1. aby uniknąc zarażenia się płazińcami i niecieniami nalezy jeśc mięso tylko ze znanego pochodzenia, uprzednio przebadane przez weterynarza, nalezy przestrzegac zasad hiegieny osobistej,myć warzywa i owoce oraz pić nieskażoną wodę.


2.cykl rozwojowy tasiemca nieuzbrojonego.
W rozwoju tego tasiemca występuje tylko jeden zywiciel posredni.Wypelnione jajami człony, które zostaly wydalone wraz z kałem z organizmu zywiciela ostatecznego, musza być zjedzone bezposrednio przez zywiciela posredniego( w tym przypadku jest nim bydło).W jelicie krowy z jaja wylega się pierwsza postać larwalna - kulista onkosfera, która ma 6 charakterystycznych haczyków. Larwa ta przedostaje się przez ścianki jelita do naczyń krwionosnych i z krwia wędruje do ięsni, gdzie przekształca się w następna larwe- wągra.U tasiemca nieuzbrojonego nazywa sie on cysticerkusem.Żywicielem ostatecznym tasiemca nieuzbrojonego jest człowiek, który może zarazic się poprzez zjedzenie surowej bądź półsurowej wołowiny z wągrami. W jelicie człowieka główka dotychczas wpuklona do wnetrza wagra, wynicowuje się na zewnatrz, przyczepia do sciany jelita i rozpoczyna produkcje członów.


rozwój glisty ludzkiej
Jaja wraz z kałem zywiciela wydostaja się na zewnatrz. W jajach po kilku tygodniach rozwijaja się larwy i w takiej postaci czekaja na połknięcie przez zywiciela( tzw jaja inwazyjne). Połkniete przez kolejnego zywiciela, którym w wypadku glisty jest również człowiek trafiaja do jelita, gdzie larwy wydostaja się z osłon jajowych. Uwolnione larwy wgryzaja się w ścianki jelita i przedostają się do naczyń krwionosnych. Do dalszego rozwoju potrzebauja tlenu, w związku z czym z prądem krwi wędruja do płuc, gdzie przechodza do wnetrza pęcherzyków płucnych. Larwy w płucach dwukrotnie linieją, a kiedy osiagna 2mm długości zaczynaja wędrówke w górę przez oskrzeliki, oskrzela, krtań do tchawicy skąd odruchowo połkniete wraz ze śluzem ponownie trafiaja do żołądka i stąd do jelita, gdzie dorastaja. Po mniej więcej 2 miesiacach od zakażenia zaczynaja w jelicie rozmnażać sie płciowo.
3 3 3