Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-12-15T16:49:53+01:00
Piramida Cheopsa, Wielka Piramida – egipska piramida, znajdująca się w Gizie nieopodal Kairu, wzniesiona ok. 2560 r. p.n.e. prawdopodobnie wg projektu Hemona, będąca częścią nekropolii memfickiej, według powszechnie akceptowanej przez środowiska naukowe teorii, stanowiąca w starożytności miejsce pochówku faraona Cheopsa (eg. Chufu).
Piramida Cheopsa oraz stojące obok niej piramidy Chefrena i Mykerinosa to najbardziej znany zespół piramid. Obok piramidy Chefrena postawiono monumentalny pomnik Sfinksa. Największa z piramid, piramida Cheopsa, uznana została przez starożytnych Greków za jeden z Siedmiu Cudów Świata.
Postawiona została na sztucznie wyrównanym terenie (zmierzone różnice poziomu wynoszą do 2,0 cm). Piramida zorientowana jest zgodnie z kierunkami świata. Boki jej są zwrócone dokładnie na północ, południe, wschód i zachód. Wielkie bloki kamienne, ważące po 2,5 tony (największe nawet około 15,0 t), zostały ustawione z wielką precyzją. Cała budowla składa się z ponad 2,3 mln takich bloków. Obłożona delikatnym wapieniem z Tury. Z obudowy tej pozostały jedynie fragmenty w jej najniższych warstwach. Ścięty wierzchołek piramidy spowodował, że jej wysokość zmalała do około 137,0 m.
2009-12-15T16:53:50+01:00
Ok .. bylam w tej miejscowosci i to widzialam ;p
Chichen Itza. ( amerykanie mowią ( czyt.cziken ) hah. ;d
Chichen Itza jest w Meksyku. Jest to główne centrum Majów, położone na równinie północnego Jukatanu w Meksyku, ok. 115 km na południowy wschód od miasta Mérida. Nazwa Chichén Itzá znaczy “Źródła Ludu Itzá”, którego przedstawiciele założyli miasto wokół dwóch cenote - świętych zbiorników wodnych.Pierwsi hiszpańscy zdobywcy, pod wodzą F. de Montejo, dotarli na Jukatan w 1530, ok. 1000 lat po założeniu Chichén Itzá. Do tego czasu z miasta pozostały ruiny, jednak nadal było celem pielgrzymek i pełniło funkcję centrum religijnego. Badania archeologiczne pozwoliły na ustalenie czasu zasiedlenia Chichén Itzá na lata ok. 600-1400 n.e. 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Radze ci wlasnie chichen itze wziasc bo malo kto moze miec to ;d;d a ty bedziesz miala lepsza ocene ;p