Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-15T17:54:54+01:00
Mamy wiec wiele doktryn istnienia JC
1. Tradycyjna : popierana przez Kosciol ,integrystow.
Wedlug niej cala Biblia jest absolutna prawda, zostala napisana dzieki "natchnieniu Ducha św" , istnienie JC nie moze byc dyskutowane.
Przedstawione w Biblii oipisy sa opisami historycznymi.
2. Secularist: JC opisany w ewangieliach przypomina osobe ktora prawdopodobnie istniala w I wieku , ale niektore elementy zostaly fabrykowane ( cuda, cnotliwa Maryja , zmartwychwstanie)
3.Teza Cryptique: JC istnial nie byl czlowiekiem opisanym przez ewangielie, byl partyzantem rewolucji .. wyzwolenia z okupacji rzymskiej.
4.Teza minimalna: JC istnial ale nie wiadomo czego dokonal , nie byl ani bogiem ani synem boga.
5. Teza mityczna: JC nie istnial, zaden dokument nie potwierdza jego istnienie, wiele zapisow w Biblii daje do myslenia ze byl on zwyklym mitem jak setki innych mitow.

Trzy ostatnie tezy podzielaja ideie ze ewangilie byly napisane w II wieku
i ze ich autorzy znieksztalcili i sfalszowali historie .
Analiza istnienia JC nie moze byc zarezerwowana tylko dla teologow, kosciola, integrystow.
Historycy domagaja sie prawa do postawienia publicznie pytania
"JC fikcjia czy postac historyczna" ?
Na apierwszy rzut oka tego typu pytanie wydaje sie nie do przyjecia dla wierzacych, nalezy jednak przypomniec ze zaledwie 100 lat temu nieistnienie Noego , Adama i Ewy, wyjscia zydow z egiptu powodowalo takie same reakcjie kosciola i chrzescijan.
Nieistnienie Osirisa wydawalo sie tez nie do przyjecia dla starorzytnych egipcjan.
Od kilku dziesiatkow lat charakter legendarny Adama , Ewy ,potopu jest zaakceptowany przez Kosciol, natomiast kazda publikacjia na temat istnienia JC powoduje panike w Watykanie.

Aby miec idee o Jezusie historycznym nalezy szukac informacjii w literaturze swieckiej z tego okresu ktora nie zostala znieksztalcona przez nalecialosci religijine.
2009-12-15T23:12:23+01:00
Historia i religia są ze sobą ściśle powiązane. Religie to bardzo silny czynnik oddziałowywujący na kulturę i codzienną egzystencję ludzką, a co za tym idzie na samą historię. Wiele sporów, które były tragiczne w skutkach, gdyż np. kończyły się wojnami było spowodowanych odmiennością pogląów religijnych. Jest to dosyć absurdalne zjawisko, gdyż religie na ogół powinny promować pokojowość i tolerancję, lecz nijak się to ma do rzeczywistości. Religie mają wpływ na każdy odłam sfery życia ludzkiego, toważyszy ludzkości od zarania dziejów i jest nieodłączna. W jej imie mordowano, wyzwalano, okazywano miłosierdzie, walczono i zmieniano świat.

Religia tak jak np. język jest tworem żywym. Teoretycznie nie zmieniają się trzony, fundamenty poszczególnych religii jednak zmieniają się ludzie, których postrzeganie świata i religii z każdym pokoleniem jest choć trochę odmienne. Trudno wyobrazić sobie czym byłaby kultura, czym byłby świat i ludzkość bez religii. Kształtowała ona architekturę, była obiektem natchnień artystów, tak jak też zwykłych zjadaczy chleba. Ale to także ci ostatni mają wpływ na tworzenie się historii. Ogół.

Religie wyznaczają w ludziach ich poczucie moralności, hierarchię potrzeb i wartości. Człowiekowi dzięki religii łatwiej odnaleźć się w świecie i w życiu, co ma bezpośredni związek z ludzkimi działaniami, więc także z historią.