Odpowiedzi

2009-12-15T18:08:03+01:00
Za dwa pączki i trzy ciasta agnieszka zapłaciła 6,90zł gdyby kupiła 3 pączki i 2 ciasta zapłaciła o 30 gr mniej . ile pączów mogłaby kupić agnieszka za 18zł

x- cena pączka
y- cena ciastka

2x+3y=6,9 /* 2
3x+2y=6,6 /*(-3)

4x+6y=13,8
-9x- 6y=-19,8
---------------- dodaj
-5x=-6
x=6/5
x=1,2

3x+2y=6,6
3*1,2+2y=6,6
2y=6,6-3,6
2y=3
y=1,5

Cena pączka to 1,2 zł
18:1,2=15

Za 18 zł mogłaby kupić 15 pączków

1 5 1
2009-12-15T18:07:15+01:00
Cena pączka = x
cena ciastka = y

2x + 3y = 6,90 / *3
3x + 2y = 6,90-0,3 /*(-2)
<metoda przeciwnych wspolczynnikow bedzie szybciej>

6x +9y = 20,7
-6x -4y = -13,2

5y = 7,5 / :5
y = 1,5

y=1,5
2x + 3*1,5 = 6,90

y=1,5
2x = 6,90 -4,5 / :2

y=1,5
x=1,2

18: 1,2 = 15

aga za 18 zl moglaby kupic 15 paczkow

:)

1 5 1
2009-12-15T18:10:57+01:00
X - cena pączka
y - cena ciastka
2x + 3y = 6,90
3x + 2y= 6,60
2x = 6,90 - 3y
x = ( 6,90 - 3y)/2 wstawiamy do drugiego równania
3(6,90 - 3y)/2 + 2y = 6,60
20,70 - 9y + 4y = 13,20
- 5y = 13,20 - 20,70
- 5y = - 7,50
y = 7,50/5 = 1,50
2x + 3y = 6,90
2x + 3 razy 1,50 = 6,90
2x + 4,50 = 6,90
2x = 6,90 - 4,50
2x = 2,40
x = 1,20
pączek kosztował 1,20 zł
18 zł podzielić przez 1,20 =15 pączków