Odpowiedzi

2009-12-15T18:10:54+01:00
Penelopa – córka Periboi i Ikariosa, postać w Odysei, żona Odyseusza, matka Telemacha, wzór wiernej żony; przez okres dwudziestu lat oczekiwała powrotu męża (10 lat wojny trojańskiej i 10 lat tułaczki Odyseusza), zwodząc ubiegających się o jej rękę zalotników (przyrzekła wybrać jednego z nich na męża, gdy ukończy tkać szatę dla swojego teścia) przy pomocy podstępu (aby odwlec ukończenie szaty, pruła nocą tkaninę, nad którą pracowała w dzień).

Telemach – w mitologii greckiej syn Odyseusza i Penelopy. Razem z matką czekał 20 lat na powrót ojca z wojny trojańskiej. W czasie nieobecności Odyseusza opiekował się nim zaufany przyjaciel ojca Mentor. Kiedy Telemach dorósł postanowił wyruszyć w podróż, w poszukiwaniu informacji o ojcu. Zalotnicy wysłali okręt, który miał zniszczyć statek Telemacha, na ich nieszczęście Telemach kazał popłynąć inną drogą, dzięki temu uratował siebie i całą załogę. Po powrocie na Itakę stanął przy ojcu w walce z zalotnikami Penelopy.
13 4 13
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-15T18:13:26+01:00
Według mnie oboje byli artystami i są symbolem dokładności.
8 2 8
2009-12-15T18:18:45+01:00
Telemach - Syn Odyseusza i Penelopy, wraz z matką czekał 20 lat na powrót ojca z wojny trojańskiej. W czasie nieobecności Odyseusza Telemachem opiekował się zaufany przyjaciel ojca Mentor. Gdy dorósł, postanowił wyruszyc w podróż w poszukiwaniu informacji o ojcu. Zalotnicy (Penelopy) postanowili zniszczyc statek, na szczęście Telemach kazał popłynąc inną drogą, dzięki czemu uratowałsiebie i załogę. Po powrocie do Itaki stanął wraz z ojcem do walki przeciw zalotnikom Penelopy.

Penelopa- w mitologii greckiej, małżonka Odyseusza, wzór wierności małżeńskiej. Odyseja Homera podaje, że czekała na powrót męża spod Troi 20 lat. Niepokojona przez zalotników, odkładała wybór nowego małżonka do czasu ukończenia całunu śmiertelnego dla teścia Laertesa (który w dzień tkała, a nocą pruła). Gdy nie pomógł ten wybieg, nakazała zalotnikom naciągnięcie łuku Odysa i trafienie jedną strzałą do wyznaczonego celu. Tej pracy nie mógł wykonać nikt, prócz jej męża.

7 4 7