Zapisz odpowiednie układy równań.
a ) W pewnej klasie jest x dziewczyn i y chłopców, w sumie 22 uczniów. Dziewczyn jest tam o 20% więcej niż chłopców.
b ) Zeszyt kosztuje x złotych, a ksiązka y złotych, w sumie 24 zł. Zeszyt jest o 80% tańszy od ksiązki.
c ) Bułka i jogurt kosztowały w sumie 2,25 zł. Cena bułki zwiększyła się o 20%, a cena jogurtu o 5% i teraz w sumie kosztują 2,40zł..(oznacz cenę bułki przed podwyżką literą x, a cenę jogurtu przed podwyżką literą y)

1

Odpowiedzi

2009-12-15T18:18:00+01:00
A)
x+y=22
x=120%y

x+y=22
x=1,2y
b)
x+y=24
x=20%y

x+y=24
x=0,2y
c)
x+y=2,25
120%x+105%y=2,40

x+y=2,25
1,2x+1,05y=2,40
2 5 2