×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Mam taki temat na polski i nie wiem jak sobie z nim poradzić na jutro! ;/

Sędzia opisuje Tadeuszowi i Zosi swego brata Jacka (charakterystyka Jacka Soplicy)

Proszę o prace nie z neta! :)
Dzięki ;*
1

Odpowiedzi

2009-09-10T20:34:17+00:00
Jacek Soplica wywodził się ze średniej szlachty. Był ojcem Tadeusza a zarazem bratem Sędziego. Później był bernardynem,kwestarzem, Księdzem Robakiem.
Soplica był wysoki,dobrze zbudowany oraz umięśniony. Był pięknym szlachcicem,za którymi szalały kobiety. Jego twarz zdobiły długie wąsy , przez co często nazywany był "Wąsalem". Jacek był sympatyczny, często się uśmiechał. Był energiczny,gwałtowny, pełen życia, czasem nerwowy. Soplica raczej był lubiany przez innych, często był zapraszany w różne miejsca m.in na uczty do Horeszki. Jacek w stosunku do Ewy, w której był szaleńczo zakochany był delikatny, opiekuńczy,czuły,liczyło się dla niego tylko jej dobro. Gotowy był dla niej do poświęceń. Z kolei wobec matki Tedeusza był nieczuły,okłamywał ją,nie dbał o nią i o Tadeusza ,był szorstki,egoistyczny. Jacek w stosunku do Stolnika Horeszki był miły,sympatyczny, był dumnyz tego, że był mu do czegoś potrzebny,jednak wstydził się swoich uczuć i słabości. Ponadto,gdy Soplica dowiedział się, że nigdy nie będzie z Horeszkówną, czuł do jej ojca złość, był wściekły. Chciał się zemścić. Jacek Soplica miał różne umiejętności takie jak : jazda konna,posługiwanie się szablą oraz bronią palną. Miał zdolności przywódcze, umiał sprawnie dowodzić dużą grupą szlachty, zyskać u niej posłuch i poważanie. Soplica był bojowy, odwazny, honorowy, choć czsem nieobliczalny,czego dowodem jest fakt, ze zabil czlowieka.
Uwazam ,ze Jacek Soplica był dobrym człowiekiem i nie chciał nikomu zrobic krzywdy. Zaszła w nim jednak wewnętrzna zmiana. Chciał sobie wszystko poukładać, wyjechać i zapomnieć o Ewie. Czuł się poniżony , nie miał co ze sobą zrobić. Nie umiał zadbac o siebie. Czuł się jak malutki robaczek w prochu, dlatego tez pozniej mowiono na niego Ksiądz "Robak". Moim zdaniem Jacek w głębi serca był dobry, miał żal do siebie , że nie walczył dalej o Ewe , ale próbował sięz tym pogodzić

Ps. To jest moja stara praca,która znalazłam w teczce , mam nadzieje ,ze Ci w czyms pomoze ; )
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci