×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-12-15T19:12:54+00:00
Igrzyska starożytne odbywały się co cztery lata w Olimpie, w dzisiejszych czasach także co cztery lata, ale za każdym razem w innym mieście i w innym kraju.Olimpiady starożytne odbywały się tylko latem w przeciwieństwie do czasów teraźniejszych, gdy możemy obserwować igrzyska letnie i zimowe.
Olimpiady w czasach starożytnych organizowano jedynie dla młodych i sprawnie fizycznych osób. W dzisiejszych czasach możemy kibicować zarówno ludziom sprawnym fizycznie jak i niepełnosprawnym, ponieważ również dla nich stworzono możliwość rywalizacjo. Olimpiady te zwane są paraolimpiadami. Pozwalają one doceniać ludzi niepełnosprawnych i dać im możliwość czynnego uczestnictwa w wielu dyscyplinach sportowych. Następnym tematem, który możemy porównać jest widownie. W czasach starożytnej Grecji na widownie mogli zasiadać tylko mężczyźni, kobiety miały zakaz wstępu. Zmieniło się to w późniejszych czasach, kiedy to kobiety niezamężne mogły zasiadać na widownie z mężczyznami, natomiast mężatkom zabraniano oglądania igrzysk pod karą śmierci.
Ówczesne kobiety miały swoje własne igrzyska, odbywały się one także w Olimpii, ale w innym czasie i były poświęcone Zeusowej małżonce. Niewiele wiemy o tych igrzyskach, ale najprawdopodobniej niezamężne kobiety rywalizowały między sobą na olimpijskiej bieżni. Teraźniejszość pozwala kobietom stanowić publiczność, nie ma także odrębnych igrzysk dla kobiet i mężczyzn .
W starożytnej Grecji uwzględniano tylko jednego zwycięzcę. W nagrodę otrzymywał on przedmioty o pewnej na ogól nie wielkiej wartości, ale najczęściej wręczano im nagrody symboliczne. Oprócz tego zwycięzca mógł korzystać z przywilejów takich jak zwolnienie z płacenia podatków. Był także inspiracją dla poetów, którzy na jej cześć tworzyli poematy chwalebne.
Dziś nagradzani są trzej sportowcy z danej konkurencji. Trójka ta otrzymuje medale, oprócz tego honoraria. Uczestnicy, którzy zajmą dalsze miejsca także długo pozostają w pamięci.
Kolejnym przejawem odejścia od dawnej tradycji jest odejście od nagości. Starożytni grecy występowali nago, ponieważ byli zdania, że brak stroju wzmacnia dumę z umięśnionej sylwetki nad którą pracowali długo przed rozpoczęciem zawodów. Dzisiaj sportowcy występują w strojach charakterystycznych dla danego kraju. Niejednokrotnie nad strojami danej drużyny pracują projektanci, aby stworzyć estetyczny wygląd drużyny.
I jeszcze jedną ważną sprawą było ogłaszanie na czas igrzysk starożytnych "bożego pokoju", to znaczy wszystkie wojny zostawały wstrzymywane na co najmniej miesiąc przed igrzyskami i jakiś czas po nich. Wszyscy chętni mogli bezpiecznie udać się do Olimpii, a potem spokojnie z niej powrócić. Pewnego razu Sparta pogwałciła nakaz skutkiem czego, jej zawodnicy nie zostali dopuszczono do startu w igrzyskach.
W teraźniejszości nie przerywa się sportów i wojen, chociaż możemy stwierdzić, iż czas w którym odbywają się igrzyska jest czasem któremu media radiowe i telewizyjne poświęcają bardzo dużo czasu.
W starożytnej Grecji igrzyska miały charakter kultowy, religijny. Dzisiejsze igrzyska mają charakter świecki. Greckie igrzyska sportowe organizowane były prawie 300 razy aż do roku 392 p.n.e
Igrzyska olimpijskie miały na celu uświadomić Grekom, że mimo toczących się sportów nadal pozostają jednym ludem, narodem o wspólnych korzeniach, tradycjach i kulturze.
Myślę że po upływie lat zmiany jakie nastąpiły są dość dobrze widoczne i całkiem korzystne dla sportowców , którzy rywalizują w teraźniejszości, a słowa "W zdrowym ciele zdrowy duch" są nadal aktualne.
:]
38 4 38
2009-12-15T19:16:41+00:00
Starożytne: co 4 lata
Nagrody: wieńce,pomniki,wiersze, burzenie murów
Kary: hańba,ufundowanie pomnika na cześć Zeusa z imieniem oszusta
Stosunek do działań wojennych: na igrzyska były przerywane
Dyscypliny: biegi, skok w dal, rzur oszczepem, rzur dyskiem, zapasy, wyścigi rydwanów
Współczesne: co 4 lata
Nagrody: medale, pieniądze
Kary: odebranie medali i grzywna lub wykluczenie z zawodów
Dyscypliny: na wikipedi : http://pl.wikipedia.org/wiki/Igrzyska
15 4 15
2009-12-15T19:25:12+00:00
Igrzyska w dawnych czasach były bardziej brutalne oraz było w nich wiele innych konkurencji które teraz są nie uznawane za sport.
Takie jak rzut belką oraz arbuzem.
Bieg przez las pełen drapieżnych zwierząt.
Walki rydwanów.

Igrzyska w dzisiejszych czasach są bardzo nowoczesne każda dziedzina odbywa się w innych miejscach ale w tym samym mieście mamy:
Sztuki walki.
Skoki (do wody ,w wzwyż,w dal)
Piłka nożna, Siatkówka, Piłka ręczna.
Rzut oszczepem.
Pchnięcie kulą.
Biegi.
I najważniejsze jest to że kiedyś otrzymywało się wieniec laurowy i medal a teraz jest sportowa emerytura kasa i inne.
10 3 10
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci