×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2012-07-08T13:01:55+00:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

Opera to nazwa większego utworu muzycznego, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną. Istnieję różne gatunki opery ze względu na charakter treści i rodzaj jej współczynników. Pod względem treści rozróżniamy dwa podstawowe gatunki: operę poważną (seria) i komiczną (buffa). Ponadto istnieje gatunek pośredni, tzw. opera semiseria – jest to zazwyczaj opera poważna z elementami komicznymi. Utwór muzyczno-dramatyczny należący do kategorii muzyki rozrywkowej i będący w zasadzie rodzajem dzieła komicznego, często o charakterze satyrycznym, to operetka.


Podstawowymi współczynnikami formy są:

partie wokalne-solowe, zespołowe i chór;

partie instrumentalne realizowane głównie przez orkiestrę;

wstawki baletowe

i w niektórych gatunkach partie mówione.

 

Z uwagi na rodzaj współczynników opery i ich przewagę wyróżniamy: melodramat, w którym śpiew ulega eliminacji na rzecz deklamowanego tekstu w oparciu o podłoże instrumentalne.

Gdy głównym współczynnikiem dzieła scenicznego jest taniec, powstaje opera baletowa. Przewaga partii chóralnych decyduje o operze chóralnej, natomiast jeśli w utworze dramatycznym muzyka ogranicza się do nielicznych wstawek, będących pieśniami solowymi lub chóralnymi powstaje śpiewogra (singspiel).

Poszczególne rodzaje form dramatycznych mogą wykazywać najrozmaitszą treść: mitologiczną, alegoryczną, baśniową (podania ludowe), historyczną, czy realistyczną.

 

Pozdrawiam.

1 5 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci