Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-15T21:22:43+01:00
Dźwięk powstaje, gdy w powietrzu pojawiają się zakłócenia — fale dźwiękowe mogą być wytwarzane zarówno przez struny głosowe, jak i pracujące maszyny. Fale rozchodzą się w powietrzu i są odbierane przez błonę bębenkową, skąd są przekazywane do ślimaka w uchu wewnętrznym, który zawiera komórki słuchowe zwane rzęskami. Po pobudzeniu przez fale dźwiękowe rzęski poruszają się, a ruch ten jest przekładany na impulsy nerwowe, które są przekazywane do mózgu. Fala staje się dźwiękiem.
3 3 3
2009-12-15T21:23:20+01:00
Do powstania dźwięku potrzebne są 3 składniki: źródło dźwięku, przewodnik dźwięku i ucho słuchającego. Jeśli wyeliminujemy chociaż jeden z tych składników, dźwięku nie usłyszymy.
Źródłem dźwięku mogą być ciała sprężyste które podlegają drganiom, np. struna (fortepian, harfa). Na instrumentach perkusyjnych dźwięk powstaje przez uderzenie pałeczką w płytę (talerz), w pręt metalowy (trójkąt) oraz w płytki drewniane (ksylofon). Przez zadęcie w drewnianą bądź metalową rurę powstaje dźwięk w instrumentach dętych (obój, flet, trąbka, piszczałka).

Przewodnikiem dźwięku mogą być ciała lotne (powietrze), płynne (woda) lub stałe (metal, drewno).
1 5 1