Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-16T14:32:26+01:00
Stanisław August Poniatowski, wybrany podczas wolnej elekcji w roku 1764. Czasy, w których przyszło mu panować nie były korzystne dla rozwoju państwa tym bardziej, że była położona między trzema wielkimi państwami.
Król- człowiek uległy cudzym wpływom, nie potrafił stawić czoła ciągłemu wtrącaniu się państw sąsiednich w sprawy Polski. Okres, w jakim rządził Poniatowski nie był łatwy, ale gdyby był człowiekiem zdecydowanym, o silnym charakterze i dużej determinacji zapewne nie doszłoby do trzech rozbiorów Polski. Dodatkowo do podziału państwa przyczynił się fakt, iż nie był on dobrym politykiem. Zdecydowanie bardziej interesował się sztuką i kulturą niż strategią kierowania państwa.

Ostatni król Polski- szaleńczo zakochany w carycy Katarzynie pozwalał jej ingerencję w wewnętrzne kwestie Polski. Monarcha naiwnie wierzył, że Katarzyna kierowała się tylko dobrymi intencjami. To caryca była przyczyną, która sprawiła, że Stanisław August Poniatowski został oskarżony o zdradę. Tak, więc przez postępowanie Stanisława Augusta Poniatowskiego nasze państwo zostało podzielone i utraciło niepodległość.