Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-16T22:02:52+01:00
Liczę na naj bo bylo tego duzo :)

14 grudnia 2009:
1) I turę wyborów prezydenckich w Chile wygrał Sebastián Piñera, zdobywając 44,05% głosów poparcia. W odbywających sie równolegle wyborach parlamentarnych zwyciężyła Koalicja na rzecz Zmiany.

Według oficjalnych wyników wyborów prezydenckich, zwycięstwo odniósł w nich Sebastián Piñera, zdobywając 44,05% głosów poparcia. Drugie miejsce zajął Eduardo Frei (29,60% głosów), który w takiej sytuacji zmierzy się z Piñerą w II turze wyborów w dniu 17 stycznia 2010. Trzecie miejsce, z wynikiem 20,13% głosów, zajął Marco Enríquez-Ominami, a czwarte Jorge Arrate (6,21%).

2)Punkt kontrolny w północno-wschodnim Afganistanie został zaatakowany przez rebeliantów. Zginęło ośmiu afgańskich policjantów.

Ataki na punkty kontrolne w prowincji Baghlan nie należą do częstych.

Policjanci zostali zabici w trakcie odbywania swojej służby. Ich zadaniem miało być zapewnienie bezpieczeństwa konwojom wojskowym i ludności cywilnej na głównej drodze prowincji – zapewniał gubernator Mohammad Akbar Barakzaj. Do przemocy doszło na drodze łączącej prowincję z Kabulem. Zgodnie z tym co podaje inny przedstawiciel władz prowincji, w ataku zginęło również dwóch bojowników ugrupowania Hezb-e-Islami Gulbuddina Hekmataiara. Ugrupowanie znane jest z walk toczonych z wojskami radzieckimi w latach osiemdziesiątych.

15 grudnia:
1)Zamachy terrorystyczne wstrząsnęły dziś stolicami Iraku i Afganistanu. W Bagdadzie w wyniku eksplozji samochodów-pułapek zginęły cztery osoby, natomiast w zamachu samobójczym w centrum Kabulu zginęło osiem osób. Do eksplozji doszło też w irackim Mosulu, a w afgańskim Sangin zginęli brytyjscy żołnierze. Terroryści nie oszczędzili także Pakistanu - tam w ataku na targowisko zginęło 22 cywilów.

2)W poniedziałek 14 grudnia 2009 o godzinie 14:09 czasu UTC rakieta nośna Delta II, wyniosła na obitę w kosmos teleskop kosmiczny WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer, Szerokokątny Podczerwony Teleskop Badawczy) podała amerykańska agencja badań kosmicznych NASA.

Start nastąpił z bazy lotniczej sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii.

Nowy teleskop ważący ponad 670 kg wprowadzony na orbitę ma pomóc w opracowaniu katalogu ciemnych ciał niebieskich, będzie dokonywał 15 okrążeń w ciągu doby na wysokości około 520 kilometrów nad powierzchnią Ziemi, skanując całe niebo w czterech zakresach fal podczerwonych, dlatego nazwany jest Szerokokątny Podczerwony Teleskop Badawczy (SPTB lub WISE z ang. Wide-field Infrared Survey Explorer).Teleskop wykonywać będzie dziennie ok. 5,7 tys. fotografii, dzięki czemu wykryje wiele nowych ciemnych asteroidów.

16 grudnia:
1)Prezydent Dmitrij Miedwiediew dostał od izby wyższej rosyjskiego parlamentu zielone światło w sprawie samodzielnego decydowania o wysłaniu wojsk poza granice kraju.

Rada Federacji poparła wniosek prezydenta, który od tej pory może osobiście podejmować decyzje o wysłaniu wojsk rosyjskich na misje zagraniczne. Dotychczas musiał się każdorazowo zwracać o aprobatę w tej sprawie do Rady Federacji.Zgodnie z ustawą o „Obronie” prezydent może wysłać żołnierzy w celu odparcia agresji na rosyjskie wojska stacjonujące poza granicami kraju czy dla obrony obywateli Rosji przebywających za granicą. Ma także prawo udzielić wsparcia innemu państwu, które zwróci się do Moskwy o pomoc.

2)Na Filipinach porywacze zwolnili 75 osób, którzy zostali porwani 10 grudnia.

Napastnicy dokonali porwania w szkole w prowincji Agusan del Sur na północnym-wschodzie wyspy Mindanao. Za uprowadzeniem stali członkowie plemienia Manobo.

Zakładnicy byli wypuszczani pojedynczo, a ostatni niewolę porywaczy opuścił 15 grudnia. Władze spełniły żądania porywaczy, zawieszając sprawy sądowe o morderstwa. Doszło też do rozbrojenia plemion rywalizującymi z porywaczami.

Władze Filipin zabroniły uwolnionym wzniesienia oskarżeń przeciw napastnikom.
1 5 1