×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Nie porzucaj nadzieje (Pieśń IX, ks. wtóre):

Mam takie zadanie:

1. Wskaż podobieństwa między naturą a życiem człowieka.

Jeśli chodzi o wiersz, to tutaj jest na stronie:
http://univ.gda.pl/~literat/jkpiesni/034.htm
1

Odpowiedzi

2009-09-12T11:26:34+00:00
____"Pieśń IX" Jana Kochanowskiego składa się z czternastu dwuwersowych zwrotek. Każde dwa pierwsze wersy zwrotki są dyrektywą, sentencją, nakazem: "Nie porzucaj nadzieje". Przekazują też jakąś prawdę o człowieku, pozostałe dwa wersy są uzasadnieniem ogólnej prawdy. Poeta obok myśli będących sentencją umieścił opisy przyrody, mają charakter ogólny i są argumentami dla rozważań.
____Dla podmiotu lirycznego przeplatanie się ze sobą dobrych i złych chwil jest tak samo naturalne, jak następowanie po sobie dnia i nocy. Nie ma szczęścia bez cierpienia, nie ma dnia bez nocy. Po cierpieniu przychodzi szczęście, po złej nocy lepszy świt. Po zimie, czyli okresie smutku i szarości, przychodzi wiosna-czas radości dla człowieka i budzenia się natury do życia. Zamieszczenie informacji o zachodzie i wschodzie słońca oraz występowaniu po sobie kolejnych pór roku może również dowodzić, że czas ciągle, nieubłaganie płynie.
____"Ja" liryczne stwierdza, że ukojenia i schronienia przed przewrotnością fortuny należy szukać w Bogu, który ma swój cel. Osoba mówiąca jest chrześcijaninem, jest bardzo doświadczona i zna mechanizmy, które rządzą światem. W wierszu podmiot liryczny daje rady, które oparte są na filozofii stoickiej: należy dostosować się do harmonii świata, jeśli chce się osiągnąć szczęście (noc-dzień, zima-wiosna, cierpienie-radość!), cokolwiek by się w życiu nie działo, nie można tracić nadziei, trzeba zachować spokój i zaufać Bogu (który przecież stworzył i świat, i człowieka).

Pozwoliłam sobie trochę odbiec od tematu momentami, ale nie umiałam tego inaczej napisać, żeby się kupy trzymało ;D ;))
1 1 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci