A) Cztery czekolady i cztery batony kosztują razem 12 złotych .
Dwie takie czekolady i sześć Batonów Kosztuje 9 zł 20 Gr .
Co jest droższe : Czekolada czy baton ? O Ile ?

B) Za Sześć Filiżanek i Sześć Talerzyków Mama Zapłaciła 42 złote .
Następnego dnia mama Dokupiła Dwie Filiżanki i Sześć Talerzyków z tego samego zestawu . Tym Razem Zapłaciła 26 złotych . Ile Kosztowała Filiżanka, a ile talerzyk . ?

2

Odpowiedzi

2009-12-17T17:06:27+01:00
X- czekolady
y - batony

4x + 4y = 12 zł
2x + 6y = 9,20 zł

4x + 4y = 12 zł
2x = 9,20 zł - 6y

4x + 4y = 12 zł
x= 4,60 zł - 3y

4(4,60zł - 3y) + 4y = 12 zł
x=4,60zł - 3y

18,40zł - 12y +4y = 12zł
x=4,60zł - 3y

-8y = - 6,40 zł
x=4,60zł - 3y

y=0,80 zł
x=4,60 zł - 2,40 zł = 2,20 zł

Cena 1 batona to 0,80 zł, a jednej czekolady 2,20 zł
1 1 1
2009-12-17T17:07:25+01:00
A)
x - czekolada
y - baton

4x + 4y = 12
2x + 6y = 9.20 /* (-2)

4x+4y = 12
-4x - 12y = -18.40

-8y = -6.40 /: (-8)
y = 0.8 zł

4x + 3.2 = 12
4x = 12-3.2
4x= 8.8 /:4
y = 2.2

2.2 - 0.8 = 1.4

Odp. Czekolada jest droższa od batona o 1.4zł


B)
x - filiżanka
y - talerzyk

6x + 6y = 42
2x + 6y = 26 /* (-1)

6x + 6y = 42
-2x -6y = -26

4x = 16 /:4
x = 4

6*4 + 6y = 42
6y = 18
y = 3

Odp. Filiżanka kosztuje 4 zł a talerzyk 3zł.
1 1 1