W szkolnej stolowce obiady je 100 osob.w hurtowni w ktorej kupuje sie produkty.1kg cukru=3,15 zl 1kg sliwek=4,60 zl 1kg wisni=3,78 zl Ile beda kosztowaly produkty potrzebne do przygotowania kompotu wedlug przepisu Czesi? (porcja dla 1 osoby) 9dag sliwek,5dag wisni,0.3 l wody, 4dag cukru ile kosztuje na 100 osob

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-17T17:32:19+01:00
5dag=0,5kg
4 dag=0,4kg
9dag=0,9kg
0,9*4,60=4,14-cena śliwek
0,5*3,78=1,89-cena wiśni
0,4kg*3,15=1,26-cena cukru
1,26+1,89+4,14=7,29-cena za porcję dla jednej osoby
100*7,29=729zł
Odp. Kompot dla 100 osób będzie kosztował 729 zł.
1 5 1
2009-12-17T17:46:33+01:00
Dane:
ilość osób jedzących obiady w szkolnej stołówce - 100
cena 1kg cukru - 3,15zł
cena 1kg śliwek - 4,60zł
cena 1 kg wiśni - 3,78zł
Szukane:
cena produktów, potrzebnych do przygotowania kompotu na 100 osób według Pan Czesi - ?


Obliczenia:
I teraz obliczymy ;). Jak masz przepis na jedną osobę, to po prostu składniki mnożymy przez liczbę osób dla których należy przygotować kompot, my będziemy mnożyć przez 100.
Dla 100 osób
9 dag śliwek - 900 dag ( bo 9*100)
5 dag wiśni - 500 dag
0,3 l wody - woda jest bezpłatna :)
4 dag cukru - 400 dag

1kg = 100dag


900 : 100 = 9 kg (czyli potrzeba nam 9 kg śliwek)
500:100 = 5 kg
400 :100 = 4 kg

9 * 4,60 + 5 * 3,78 + 4 * 3,15 = 41,4 + 18,9 + 12,6 = 72,9
Odp.; Na produkty potrzebne do zrobienia kompotu dla 100 osób potrzeba 72,9 zł.