Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-17T18:40:59+01:00
Robinson Kruzoe to główny bohater powieści pióra Daniela Defoe.
Akcja powieści rozgrywa się w XVII wieku . Nasz bohater urodził się w1632 roku w rodzinie kupieckiej .Był jedynym żyjącym synem-jego dwóch starszych braci pochłonęła toń morska .Młody Robinson żądny przygód od dzieciństwa kochał . Ojciec młodzieńca zakazał synowi rozmów na temat morza oraz był przeciwny nawet myślą chłopaka o żeglowaniu .Jednak młoda dusza Kruzoe chętna do przekory ulega pokusie .
Po spotkaniu w porcie kolegi z dawnych lat Robinson nie mówiąc nic nikomu potajemnie znika z domu .
Podróż chłopca rozpoczyna się od burzy ,której niemal nie przepłaca życiem .Kapitam dowiedziawszy się o samowolnym oddaleniu Robinsona namawia go na powrót do domu .Ten wraca do Anglii ,jednak nadaża się okazja zarobienia jakiejś gotówki plan powrotu młodzian odkłada na później i zaciąga się na statek. .Kruzoe zamierza powrócić do rodziców jednak na swojej drodze napotyka na następną przeszkodę .Kapitan ma atak malarii . Robinson wraz z jego żoną opiekują się na zmianę chorym .Cóż ,życie bywa okrutne kapitan umiera .
Wdowa po zmarłym kapitanie zleca Robinsonowi kurs na czarny ląd. Wyprawa kończy się niepowodzeniem .statek zostaje zaatakowany przez piratów .Kruzoe trafia na targ niewolników gdzie zostaje sprzedany i trafia w niewolę ..Pewnego dnia pan poleca Robinsonowi ,Ksuremu i Mulejowi wypłynąć na ryby .Kruzoe wykorzystuje nadarzający się fakt gromadzi zapas żywności na łodzi i planuje ucieczkę . Będąc już na morzu wyrzuca Muleja za burtę i każe mu
płynąć do brzegu a natomiast na Ksurym wymusza przysięgę lojalności i zabiera go ze sobą .
Po jedenastu dniach żeglugi Ksury zauważa jacht na horyzoncie . Statek portugalski kierujący się do Brazylii zabiera ich na pokład . Kapitan odkupuje od Robinsona łódź .Ksury zaciąga się do pracy na statku ,a nasz bohater rozpoczyna nowe życie w Brazylii .
Zakłada plantację tytoniu zyskuje zaufanie i przyjaźń osadników .Mijają kolejne dwa lata .
Okoliczni plantatorzy i kupcy zwracają się z prośbą do Kruzoe ,by dowodził statkiem przewożącym zakupione przez nich towary do Nowej Gwinei. W zamian oferują ,iż zajmą się jego plantacją . Jest rok 1659 Kruzoe wyrusza w nową podróż . .Nadciągnął huragan statek został doszczętnie zniszczony, załogę zabrała toń morska a naszego nieprzytomnego bohatera fale wyrzuciły na bezludną wyspę .
Bezskutecznie po odzyskaniu nieprzytomności Robinson szukał kompanów niedoli .
Wyczerpany ,głodny i zły spędził noc na drzewie . . Kruzoe wyruszył w głąb wyspy na poszukiwanie czegoś do jedzenia ,przy pomocy noża który wraz z nim ocalał rozcinał kujące krzewy . Robinson u stóp wzgórza znalazł jaskinię i w niej urządził sobie schronienie . Po zwiedzeniu części okolicy wiedział że jest sam a dokola niego pustka i morze Aby nie stracić poczucia czasu zbudował krzyż na którym codziennie zaznaczał kolejny dzień .. Zrozpaczony żywił się orzechami laskowymi ,kolbami kukurydzy .Z dnia na dzień znajdował nowe rośliny i urozmaicał sobie jedzenie . Potrafił zrobić łuk oraz sieć na ryby jednak upolowanej czy złowionej zwierzyny nie mógł ugotować . Któregoś dnia do jego zagrody weszły kozy Robinson karmił je i się nimi opiekował . Mijają kolejne dni . Kruzoe jest chory ,traci przytomność zasypia . Po przebudzeniu znajduje w zagrodzie młode koźlątko ,które przyszło na świat podczas jego choroby zadowolony z nowego przybysza pożywia się mlekiem . Nadszedł dzień triumfu rozbitkowi udało się przy pomocy krzemienia rozpalić ogień .Teraz już gotowanie nie sprawiało tylu kłopotów . Do przyjaciół Robinsona ,barana Barnaby dołącza papuga Polly. Kruzoe uczy ją mowy ludzkiej . Umiejętności rozbitka są ciągle udoskonalane ,a zgroda coraz bardziej rozbudowana . .
Pewnego dnia rozbitek znajduje na ziemi ślady ludzkiej stopy . Jest to widok wspaniały a jednocześnie przerażający –ślady mogą należeć do dzikiego człowieka . W chwili rozmyślania Kruzoe usłyszał grzmot armat .Jakiś statek wzywa pomocy Robinson rozpala stos ,rankiem znajduje wrak żaglowca .Robinson dopływa do statku jednak poza psem nikt nie ocalał .Kruzoe zwiedza statek ,zabiera z niego broń złoto skrzynie, zapasy żywności ,narzędzia oraz mapy i lunety .Znalezionym piórem spisuje swoje dzieje .
. Na wyspę przybyło około trzydziestu Karaibów .W czółnach było związanych kilku ludzi jednemu udało się uciec . Robinson rozgromił ludożerców oswobodził chłopca .Nazwał go Piętaszek . Nowy mieszkaniec groty pokazał wybawcy kulinarne umiejętności ...Tymczasem do brzegu przybywają kolejne łodzie z Karaibami . Przyjaciele atakują i oswobadzają jeńców , jednym z uratowanych jest Hiszpan drugi to ojciec Piętaszka . Hiszpan okazuje się być kapitanem zatopionego statku .
Kruzoe stacza następną walkę zdobywa statek i wypływa do Europy .Przed wyjazdem zostaje uznany gubernatorem wyspy . Robinson zostawia list do Hiszpanów zapewniając ich .iż pomoże w ich uwolnieniu . Karaibowie atakuja –Piętaszek umiera . Wielka rozpacz targa sercem Kruzoe po stracie przyjaciela . Kruzoe powraca do domu jako dojrzały mężczyzna. Wyjechał jako młodzik a powrócił w 1686 roku mając pięćdziesiąt cztery lata
W Yorku Kruzoe odnajduje grób rodziców . Armatorzy ocalałego statku wypłacają wybawcy dwieście funtów .Robinson odwiedza wdowę po kapitanie .Kruzoe odzyskuje pieniądze ze swojej plantacji ,staje się bardzo bogatym człowiekiem . Przeznacza część swojego majątku na cele charytatywne .
1 5 1