Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-18T16:58:12+01:00

HEKTOR-to najdzielniejszy bohater trojański, ulubieniec Apollina, najstarszy syn Priama i Hekaby, brat Parysa, Deifoba i Kasandry, mąż Andromachy.
Najdzielniejszy i najbardziej prawy bohater Trojan. Był postrachem Greków. Zabił serdecznego przyjaciela Achillesa - Patroklesa. Fakt ten przyczynił się do powrotu na pole walki Achillesa, który obrażony przez Agamemnona uchylał się od niej.
Achilles wyzwał Hektora do walki i po długich zmaganiach zwyciężył go. Jego trupa przywiązał do rydwanu i kazał z zemsty włóczyć po polu. W nocy ojciec Hektora, król Priam, przyszedł do namiotu Achillesa i wybłagał zwrot zwłok Hektora, aby je przyzwoicie pogrzebać.

PROMETEUSZ-syn Japeta i nimfy Klimenie, należał do pokolenia tytanów. Miał trzech braci: Epimeteusza, Atlasa i Menojtiosa. Prometeusz stworzył człowieka ulepiwszy go z gliny pomieszanej ze łzami. Duszę zaś dał mu z ognia niebieskiego, którego parę iskier ukradł z rydwanu słońca. Mądry tytan uczył ludzi umiejętnego używania ognia, sztuk i rzemiosł.

Obie postacie moim zdaniem są odważne,pełne honoru i podziwu ludzkiego.Hektor pomimo strachu stanął do pojedynku z Achillesem,natomiast,Prometeusz wykazał się również wielką odwagą przez co został ukarany przez Dzeusa.

Proszę ;-)