Odpowiedzi

2009-12-19T01:00:21+01:00
Leukocyty -białe ciałka krwi , pełnią one funkcję odpornosciowa walczac z drobnoustrojami . sa to typowe komórki powstają w czerwonym szpiku kostnym , a obumierają w śledzionie.dzielimy je na: -granulocyty-posiadająco płatowate jądro i ziarnistości w cytoplazmie.
-agranulocyty-maja jądro kuliste lub nerkowate i nie posiadają ziarniostości w cytoplazmie .ważna rolę wśród laukocytów pełnią tzw.makrofagi czyli dorosłe monocyty posiadające zdolność poruszania sie ,wychodzenia poza naczynia krwionośne i pożerania drobnoustroju.
Erytrocyty-czerwone cialka krwi powstają one w czerwonym szpiku kostnym a obumierają w śledzionie i cześciowo w wątrobie.Żyją ok. 120 dni są to nietypowe komórki ponieważ nie zawierają jądra i wielu pozostałych organelli. Nie maja tez zdolności ruchu, maja kształt dwuklęslych krążków.Krwinki zawieraja hemoglobinę.
-płytki krwi czyli TROMBOCYTY biorą one udzial w krzepnieciu krwi(w 1mm szsciennym powinno być od 6 do 9 000 leukocytów) są to bezkształtne fragmenty cytoplazmy . Żyją ok.10 dni obumierają w śledzionie.