1.Podaj, kto pełnił funkcję prezydenta, premiera i naczelnego wodza po internowaniu legalnych władz II RP i gdzie się znalazła główna siedziba tych władz.

2.Ustal, nazwy i podaj, gdzie walczyły polskie formacje zbrojne w roku 1940. (dwie)

3.Kim był Stefan Starzyński i jaką rolę odegrał we wrześniu 1939 roku.

z góry dzięx, odpowiedz na wszystkie plis!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-19T19:53:24+01:00
1.Po wtargnieciu Armi czerwonej do Polski prezydent, rząd polski i naczelny wodz w nocy z 17/18 wrześnie przekroczyli granice Rumunii z zamiarem przedostania się do francji. Niemcy nie chciały jednak dopuścic do emigracyjnej działalności polskiego rządu. Zmusili oni wladze Rumunii do internowania polakow. Powołano więc nowe władze RP. perzydent I. Moscicki skorzystal ze swych uprawnień konstytucyjnych i wyznaczyl na swojego nastepcę WŁADYSŁAWA RACZKIEWICZA (bylego marszalka senatu). Stanowisko premiera rządu oraz naczelnego wodza Polski we Francji objął Władysław Sikorski. Rząd emigracyjny został sformowany pod koniec września 1939roku.
2. pierwsza z tych formacji może być Dywizjon 303, gdzie polscy lotnicy walczyli w Bitwie o Anglię.
Drugą moze być polska Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich przywieziona do Afryki z Syrii. Odznaczyła się ona w walkach o Tobruk.
byla jeszcze polska Brygada Strzelcow Podhalańskich walcząccych w rejonie Narviku.
3.Stefan Starzyński byp rezydentem Warszawy. Kierowal cywilna obrona stolicy podczas kampanii wrześniowej (głównie). Jego postawa i działalsność skonsolidowała mieszkańców i podtrzymywał wolę obrony stolicy jako cywilny komisarz obrony.

To chyba tyle... możesz śmialo pisać źrodło: Historia "Razem przez wieki III" Grzegorz Wojciechowski :)
pozdrawiam :)