Odpowiedzi

2009-12-20T14:39:59+01:00
Tradycje świąteczne wczoraj i dziś

Niegdyś uważano, że dwanaście następujących po Wigilii dni odpowiada dwunastu miesiącom nadchodzącego roku i uważnie obserwowano w te dni pogodę, aby wywróżyć, jaka będzie w nowym roku. Wierzono też, że jaka Wigilia, taki nowy rok, dlatego nie wolno było tego dnia się kłócić ani... pracować, a zwłaszcza szyć, haftować i prać - wierzono bowiem, że sprowadzi się w ten sposób na dom nieszczęście. Niewskazana była też drzemka w czasie dnia - miała zwiastować chorobę. Pomyślnym znakiem było natomiast, gdy pierwszym gościem, jaki przekroczył próg, był mężczyzna!

Gdy z pierwszą gwiazdką siadamy do stołu, trzeba zapalić świeczkę - symbol życia i zdrowia, i podzielić się opłatkiem - aby w przyszłym roku nikomu nie zabrakło chleba. Każdej potrawy na stole należy skosztować - to także ma zapewnić dobrobyt. Ale uwaga! Nie wolno odkładać łyżki na stół, bo to przynosi pecha. Dodatkowe nakrycie jest symbolem pamięci o tych naszych bliskich, którzy nie mogą już spędzić z nami świąt. Przed wyjściem na pasterkę koniecznie trzeba umyć ręce - woda w noc wigilijną ma uzdrawiającą moc! Ale przede wszystkim pamiętajmy o wzajemnej życzliwości - bo przecież jak Wigilia, taki cały rok!
4 3 4
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-20T14:41:05+01:00
Wszystkie przygotowania świąteczne zaczynają się przed wigilią. Babcia, Mama i ja lepimy uszka, gotujemy żur i barszcz oraz pieczemy karpia.Następnie szukam pierwszej gwiazdki. Babcia w dniu wigilii rozpoczyna uroczystość modlitwą "Zdrowaś Maryjo" lub "Ojcze nasz". Następnie dzielimy się opłatkiem i składamy sobie życzenia. Później zasiadamy do stołu i spożywamy posiłki. Po obiado-kolacjii dajemy sobie oprezenty. Ale jest radocha. Pod wieczór śpiewamy kolędy i rozmwiamy (plotkujemy ) o miłych dla nas rzeczach. Przez kolejne 2 dni świąt robimy praktycznie to samo co w Wigiilę Bożego Narodzenia. Modlimy się, Jemy, Bawimy,śpiewamy kolędy itd.
Każde święta mają coś w sobie i dlatego każde zapamiętuje dokładnie.
3 2 3