W sklepie ze słodyczami można kupić dwa rodzaje cukierków ,,pawełków" po 10zł 50 groszy za kilogram oraz ,,marcinków"-1.2 razy droższe od pawełków . ile reszty zostanie z banknotu o nominale 20 zł po zakupie 30 dag ,,pawełków" i 0.6 kg ,,marcinków"? zapisz obliczenie. nie umiem tego zrobić pomożecie mi?

3

Odpowiedzi

2009-12-20T21:15:52+01:00
20-0,3*10,5+1,2*10,5*0,6=20-3,15-7,56=9,29
1 5 1
2009-12-20T21:18:08+01:00
Jeżeli "pawełki" kosztują 10,50 za kilo a "marcinki" są 1.2 raza droższe to kosztują one:

10.50zł*1,2=12,6zł

30 dag to 0,3 kg

po zakupie 30 dag "pawełków" zapłacimy:

0,3*10,50zł=3,15zł


a po zakupie 0,6kg marcinków zapłacimy:

0,6*12,6zł=7,56zł


czyli w sumie: 7,56zł + 3,15zł = 10,71zł



reszty otrzymamy:
20 - 10,71 = 9,29 zł
2009-12-20T21:19:10+01:00
Pawełki - 10,50zł/kg
marcinki - 1,2*10,50=12,60zł
30dag=0,3kg
0,3*10,50=3,15zł - pawełki
0,6*12,60=7,56zł- marcinki
20,00zł- (3,15+7,56)=9,29zł
Zostanie 9,29zł reszty