×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Charakterystyka Sandiago postaci z książki "Stary człowiek i morze" Ernesta Hemingway .

Na podstawie planu :
1 Przedstawienie postaci
2 Wygląd zewnętrzny
3 Umysłowość ( zainteresowania)
4 cechy charakteru
5 stosunek do przyrody ( np. ptaków , ryb...)
6 Ocena postaci
1

Odpowiedzi

2009-12-21T15:11:51+00:00
Santiago był to bohater opowiadania Ernesta Hemingwya. MIeszkał w bardzo skromnej i małej chacie w wiosce rybackiej, na Kubie niedaleko Hawany. Ten ubogi człowiek zajmował się łowieniem ryb. Po śmierci żony zaprzyjaźnił się z małym chłopcem o imieniu Manolin. Była to dla niego najbliższa osoba. Interesował się besballem.
Starzec był suchy i chudy. Ręce miał "poorane" głębokimi szramami od wyciąania linką ciężkich ryb. Na jego karku widoczne były głębokie bruzdy, a na policzkach widniały brunatne plamy po raku skóry. Jego oczy były niezwykłe. Pośród wszystkiego, co było stare i zniszczone, wyróżniały się. Miały barwę taką samą, co morze i były wesołe, niezłomne. Ramiona miał silne i dobrze zbudowane.
Santiago ubierał się bardzo ubogo. Nosiła koszulę, która posiadała wiele powszywanych łat. Chodził boso.
Rybak charakteryzował się przede wszystkim wielką odwagą. Nie bał się stoczyć walki z rekinami, chociaż była to walka na śmierć i życie. Dzięki swojej wytrwałości i sile udało mu się złowić marlina. Santiago nie tylko walczył z rekinami i z marlinem, ale również sam ze sobą - ze swoimi slabościami. Nie tracił woli walki. Był cierpliwy, nawet gdy łowił marlina - czekał, aż sam wypłynie na powierzchnię wody. Starzec imponował nie tylko wielkim honorem, ale i wrażliwością, hartem ducha oraz skromnością.
Santiago bardzo kochał przyrodę i zwierzęta. Odnosił się do nich z szacunkiem. Latające ryby stały się jego przyjaciółkami na oceanie. Żal mu było małych, kruchych i wątłych ptaków. Uważał, że mają słabe i smutne głosy oraz są za delikatne na morze. Imponowały mu również zółwie. Podziwiał je przede wszystkim za ich elegancję.
Nie przepadał on za rekinami. Uważal je za zbyt brutalne i pozbawione honoru.
Starzec przypisywał zwierzętom zdolność myślenia, nadawał ludzkie cechy. Kochał morze, doskonale je rozumiał.
Rybak był koleżeński. Świadczy o tym jego przyjaźń z Manolinem i jego życzliwość wobe ludzi.
Ludzie z początku uważali go za pechowca, ale byli dla niego życzliwi, szanowali go. Manolin przynosił mu jedzenie. Rybak w chłopcu miał opiekuna, najbliższą osobę. Wzajemnie się wspierali.
Bardzo podoba mi się postać Santiago. Jego przyjaźń z Manolinem jest czymś szlachetnym. Pozwala ona choć częściowo zapomnieć o niepowodzeniu i pomaga zmagać się ze słabościami. Można brać przykład ze starego rybaka.
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci