ZAD 1 Ola za 4 gumki do włosów i 6 spinek zapłaciła 4,80 zł. Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumke i 10 spinek i zapłaciła 4,60 zł. Jaka była cena jednej gumki , a jaka spinki ?


ZAD 2 Panstwo Wodzińscy zużyli w marcu 6 m( szescienych) wody zimnej i 7m ( szescienych) wody ciepłej. Zapłacyli za to 54zł. W kwietniu za złuzycie 7 m ( szescienych) wody zimnej i 6 m (szescienych) wody ciepłej zapłacili 50zł. Ceny wody w marcu i kwietniu były takie same. ile kosztuje 1 m (szescieny) wody zimnej , a ile ciepłaej?????

Jezeli ktos kto podejmuje sie tego, prosiłabym o szczegulne dane i rozwiązanie :):)

3

Odpowiedzi

2009-12-21T19:43:23+01:00
Więc tak : żeby rozwiązać te zadania trzeba ułożyć odpowiedni układ równań :D

1) x - cena gumki
y - cena spinki

{4x + 6y = 4,80 / :2
{x + 10y = 4,60

{2x + 3y = 2,40
{x + 10y = 4,60 / * (-2)

{2x + 3y = 2,40
-2x - 20y = - 9,20

-17y = -6,8 /: (-17)
y = 0,4 [zł]

{x + 10y = 4,60
y = 0,4

{x + 4 = 4,60
y = 0,4

{x = 4,60 - 4
y = 0,4

x = 0,6
y = 0,4
1 5 1
2009-12-21T19:44:04+01:00
X-gumki
y spinki

4x+6y=4,80
x+10y=4,60/*(-4)

4x+6y=4,80
-4x-40y=-18.40

-34y=-13.60

y=0.40
x+10(0.4)=4.60
y=0.40
x=0,60

1 5 1
2009-12-22T01:31:10+01:00