Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-26T16:55:12+01:00
Każde państwo ma swoją historię oraz ciekawe zdarzenia, opowiastki czy legendy, które miło jest wysłuchac czy obejrzec. Jednak ciekawostki te znane są nie licznym , często istnieją tylko w formie mówionej. Warto przytoczyc kilka ciekawostek związanych z Grecją.
Przez lata ludzkośc zastanawiała się skąd bierze się bursztyn. Na temat jego genezy powstało wiele koncepcji. W starożytnej Grecji znany był mit o Faetonie, synu Heliosa, który pragnął za wszelką cenę zastąpić ojca przy jego słonecznym rydwanie. Helios nie chciał synowi na to pozwolić, ale Faeton był bardzo uparty. Któregoś dnia, korzystając z nieuwagi ojca, wskoczył na słoneczny rydwan i ruszył pod nieboskłon. Nie zdołał jednak utrzymać narowistych słonecznych rumaków. Konie poniosły i rydwan runął w kierunku ziemi, roztrącając gwiazdy. Słońce, które było przywiązane do powozu spaliło na popiół afrykańską ziemię, a jej mieszkańców opaliło na czarno. Zeus, widząc brak subordynacji Faetona, cisnął w niego piorunem, zatrzymując rumaki. Syn Heliosa stał się żywą pochodnią i runął do rzeki Eridan, gdzie odnalazły go Heliady. Długo płakały, a ich łzy płynęły pod postacią żywicy, która spływała do wód rzeki Eridan, by zamienić się w bursztyn. W Grecji bursztyn uważany był za „święty kamień”. Mało kto wie, ze nazwa elektryczność pochodzi od greckiej nazwy bursztynu elektron, co oznacza – „świeci się i błyszczy” (inne tłumaczenie nazwy bursztyn – „pochodzący od słońca”).
Nazwę Grecja zawdzięczamy Rzymianom, a mieszkańcy Grecji już od starożytności, aż po dzień dzisiejszy nazywają siebie Hellenami, a kraj swój Helladą. Nazwa Hellada pochodzi od mitycznego przodka Greków zwanego Hellen. Starożytna Grecja dała z kolei nazwę kontynentowi Europa, zawdzięczamy ją mitowi greckiemu, w którym Zeus pod postacią byka porwał piękną grecką bogini o imieniu Europe.
Grecka cywilizacja jest najstarszą ze wszystkich na świecie. Ciekawostką jest również, że język grecki jest najbogatszym językiem, zawiera bowiem największą liczbą słów. Najsłynniejszy na świecie jest greckie wzgórze, Akropol. Góra, na której władzę sprawowali bogowie to Olimp, od 1937 roku znajduje się tutaj Park Narodowy, a po raz pierwszy człowiek stanął na Olimpie w 1913 roku. Grecji zawdzięczamy również igrzyska olimpijskie, pierwsze odbyły się w Olimpii w 776 r. p. n. e.
Na terenie dzisiejszej Grecji znajdują się godne podziwu klasztory, zwane Mateory, zawieszone w powietrzu na skałach z piaskowca na wysokości ponad 530m.
Stolica Grecji, Ateny, słyną z labiryntu uliczek (Plaka), na których znajdują się sklepy pamiątkarskie.
Korynt i Kanał Koryncki – miasto jest głównym ośrodkiem wytwarzania rodzynek „koryntek”. Kanał koryncki, otwarty w 1893 r. ma 23 m szerokości, łączy Morze Egejskie z Jońskim.
Grecja to kraj tawern, w których uwielbiają spędzać czas zarówno Grecy, jak i turyści. Społeczeństwo greckie jest jednym z najzdrowszych w Europie. Rzadko zapadają na choroby układu krążenia. Przyczynia się do tego grecka kuchnia, która składa się głównie z ryb, świeżych warzyw, owoców i oliwy z oliwek. Grecja to potentat w produkcji oliwy z oliwek, nazywanej „płynnym złotem”. Znane również u nas potrawy greckie to: moussaka, czyli zapiekana potrawka z mielonej baraniny, pomidorów, bakłażanów i fety oraz tzatziki – rodzaj twarogu z czosnkiem i ogórkiem.
Grecja to raj dla turystów, głownie tych, co lubią nurkowanie. Skaliste, rozczłonkowane i ciągnące się 14.000 km greckie wybrzeże oferuje przepiękną czystą wodę oraz najlepsze warunki do nurkowania.
Grecja słynie również z uczonych, którzy tworzyli w czasach starożytnych. Jednym z nich jest Archimedes - matematyk i fizyk. Krążyło o nim wiele anegdot, być może nie wszystkie są w pełni prawdziwe, to jednak dają pojęcie o tym wielkim człowieku. Archimedes przyjaźni się z królem Syrakuz. Pewnego dnia król zadał Archimedesowi pytanie. Otóż chciał się dowiedzieć się, czy jego koronę wykonano z czystego złota, czy też złotnik oszukał go, mieszając je z jakimś tańszym metalem. Archimedes nie mógł tego jednoznacznie określic od razu. Jedank, gdy pewnego razu wszedł do wanny, spostrzegł, że poziom wody rośnie, w miarę jak zanurza się jego ciało. Wyskoczył wówczas z wanny i krzycząc słynne do dziś słowa: „Eureka! Eureka!”, co znaczy „Znalazłem!” Pomyślał, ze podobnie może uczynic z koroną. Archimedes określił jej wagę, mierząc wzrost poziomu wody po jej zanurzeniu. Później wziął kawałek czystego złota o wadze korony i zanurzył go w wodzie. Okazało się że wypornośc czystego złota była inna niż korony królewskiej. Tym sposobem Archimedes dowiódł, że korona nie została wykonana z czystego złota i złotnika ścięto.
W Grecji słynna jest anegdota o filozofie greckim, który został skazany na karę śmierci. Dano mu jednak szansę uratowania życia poprzez wyciagnięcie z urny białej kuli, podczas gdy druga z umieszczonych w urnie kul, czarna, skazywała go na wykonanie wyroku. Przed losowaniem filozof dowiedział się jednak, że obie kule w urnie są czarne. Podszedł więc do urny i wyciągnął kulę, która uratowała mu życie. Jak tego dokonał? Filozof wyciągnął czarną kulę, ale jej nie pokazał, kazał sprawdzić jaka kula została w urnie. W urnie była czarna kula, więc on powinien mieć białą.
Z Grecji wywodzą się liczne powiedzenia, używane na co dzień, np.: syzyfowa prac, czyli niekończąca się praca, Ikarowe loty oznaczają śmiałe plany, które mogą się tragicznie skończyć. Koło fortuny oznacza, że raz jest lepiej raz gorzej, raz na górze raz na dole. Powiedzenie to pochodzi od Fortuny, bogini losu, urodzaju i szczęścia, koło było jednym z jej atrybutów czy w końcu koń trojański , symbol podstępu. Grecy zdobyli Troję wprowadzając do miasta drewnianego konia z żołnierzami w środku.