Proszę o napisanie referatu z języka polskiego na jeden z wybranych tematów:
1. Stanisław wyspiański - artysta wszechstronny.
2.''Potop''- książka a film. Analiza porównawcza wybranego fragmentu dzieła.
3.Słowniczek archaizmów ''potopu''.
4.Młodooplska koresponedncja sztuk- na przykładzie wybranych utworów.
Proszę żeby praca była napisana własnoręcznie, minimalny nakład internetu.Najlepiej z głowy.
W pracę trzeba włożyc w referat dużo serca!!!!, ponieważ jest na bardzo ważne zaliczenie
ale za to za 999pkt!!!

Nieumiesz nierób !!!
Zgłaszam spam!!!
minimum 250 słów!!!
Oceniam najlepszą!!!

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-28T13:40:05+01:00
Stanisław Wyspiański- artysta Młodej Polski. W swych dziełach ukazuje swoją niesamowitą artystyczną wrażliwość. Artysta wszechstronny-pisarz, malarz, autor witraży wawelskich, architekt, dramaturg. Osoba niesamowicie uzdolniona i doceniona za to, niejednokrotnie. Jego życiem było to, co stworzył.
Tryskał z niego niedościgniony zmysł kompozycyjny. Czego nie dotknął, to zamieniał w arcydzieło. Cudowne dziecko polskiej sztuki. Każdy naród chciałby mieć takiego twórcę. Rodacy nieoficjalnie, nazwali go IV Wieszczem Polski.
Dzieła Stanisława tchną namiętnością i nadzieją, przeplecioną tragedią w tle.
Ów człowiek umiał porwać lud, dać mu magiczny punkt oparcia, nacieszyć oczy wysmakowanym, wyszukanym rękodziełem. Swą twórczością dawał nadzieję, by zaraz ją odebrać.
Wyspiański był również osobą niezwykle wykształconą - uczęszczał na wykłady na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale filozofii, historii, historii sztuki oraz literatury. Rozpoczął również studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, by udoskonalić swoje rzemiosło.
Stanisław był geniuszem – niewątpliwie, a jego prace miały ducha. Miał różne zainteresowania – zachował się oryginalny zielnik artysty.
Dostąpił zaszczytu współpracy z Matejką nad wykonaniem zaprojektowanej przez Matejkę polichromii w bazylice Mariackiej w Krakowie. Jest również autorem wielu plakatów – nowej formy wyrazu artystycznego oraz dramatu „Wesele” , wystawionego na deskach Teatru Krakowskiego i wydanego w 1901 r. w formie pisemnej.
Artysta, ale i także typ rodzinny. Bardzo kochał zacisze swego domostwa we wsi Węgrzycach. W 1900 roku wziął ślub z wiejską kobietą Teodorą Pytko. Adoptował jej nieślubnego syna Teodora, a sam dorobił się 3 pociech : Heleny, Mieczysława i Stanisława.
Tworzył do końca swego życia, pomimo iż było krótkie i bogate w choroby. Do końca życia leczył się w ówczesnych uzdrowiskach Rymanowie i Bad Hall. Chorował na kiłę, która w końcu zabiła 38-letniego artystę. To była ogromna strata dla Narodu.
Niewątpliwie Wyspiański jest ogromnie zasłużoną postacią dla sztuki polskiej.
7 3 7
2009-12-28T15:12:11+01:00
Niewątpliwie Stanisław Wyspiański jest artystą wszechstronnym. Choć większości ludzi kojarzy się głównie z poezją, Wyspiański specjalizował się zwłaszcza dramatopisarstwem, malarstwem, architekturą, ale także i meblarstwem.
Uznawany jest za czwartego wieszcza Polski, który to tytuł jest mu przyznany nieoficjalnie, aczkolwiek słusznie Być może zamiłowanie do sztuki odziedziczył po ojcu Franciszku, który zajmował się rzeźbiarstwem i fotografią..
Jeżeli chodzi o malarstwo, specjalizował się w wielu dziedzinach: w rysunkach, szkicownikach, pastelach i malarstwie olejnym. Jego dzieła przedstawiały najczęściej Kraków, co widzimy w obrazach takich jak ‘Planty o świcie’, czy ‘Widok z okna pracowni na Kopiec Kościuszki’; ale także i portrety, autoportrety, projekty, rośliny, meble, wnętrza.
Wyspiański uprawiał bardzo różne dziedziny sztuki, realizowane z wielką odwagą i rozmachem - sporządzał plany renowacji zabytków, przede wszystkim Zamku Królewskiego na Wawelu, komponował polichromię i monumentalne witraże do krakowskiego kościoła Franciszkanów oraz opracowywał szatę graficzną skupiającego modernistycznych autorów literackiego pisma "Życie", projektował meble, pisał dramaty i przygotowywał plany scenografii dla Teatru Miejskiego w Krakowie. Pracował szybko i niezwykle intensywnie - jego bardzo różnorodna spuścizna powstawała zaledwie w ciągu kilkunastu lat twórczego życia; wiele planów plastycznych nie doczekało się realizacji, na scenę trafiła tylko część napisanych dramatów.
Jednym z jego ważniejszych dzieł literackich jest ‘Wesele’- dramat. Przyniósł artyście wielki rozgłos, pokazywał obraz bezsilności społeczeństwa wobec potrójnej niewoli. Oprócz ‘Wesela’ Wyspiański napisał też inne dramaty, np. ‘Warszawianka’, ‘Legion’ (dokończenie), ‘Wyzwolenie’; ‘Bolesław Śmiały’.
Jego wszechstronne zainteresowania są źródłem jego wielu sukcesów. Po jego dziełach widać, że wkładał w nie serce i duszę. Nie bez powodu rok 2007 nazwano rokiem Wyspiańskiego, a w Krakowie wystawiono artyście pomnik.


Mam nadzieję, że pomogłam. ;D
7 4 7
2009-12-28T18:20:49+01:00
1. Stanisław Wyspiański - artysta wszechstronny.

Stanisław Wyspiański - artysta wszechstronny.

Stanisław Wyspiański był dramaturgiem, malarzem, grafikiem, poetą, architektem, a nawet projektantem mebli. To już ukazuje jakim jest wszechstronnym człowiekiem. Tworzył w epoce tzw. Młodej Polski. Nazywany jest Czwartym Wieszczem Polskim. Jego artystyczny dorobek jest niesamowicie bardzo szeroki jak i obejmujący dzieła najrozmaitszego typu. Malarstwo obejmowało przedstawiające widoki Krakowa, jak i portrety, autoportrety.. również ukazywały witraże, jak i malowidła, architektoniczny projekt zabudowy Wawelu: wiersze, jak i dramaty oraz inne.
Jego pierwsze znane dzieła były rysunkami. Na początku był to autoportret z roku 1890, szkice z podróży po Polsce, a nawet Europie! Później zainspirowały go rośliny, które tworzyły zielniki. Jednak w jego twórczości znacznie dominowały obrazy wykonywane pastelami. To nimi się najbardziej zajmował.
Malował przy pomocy plam barwnych, które były zamykane wyraźnym konturem. Przedstawiał na rysunkach także własne dzieci! Najczęściej były one w najrozmaitszych pozach; mianowicie karmione przez matkę, lub śpiące..
Karmione przez matkę to między innymi ;
- Śpiący Staś,
- Żona artysty z synkiem Stasiem,
- Macierzyństwo,
- Śpiący Mietek.
Wszystkie malowane były pastelami.

W swej technice Wyspiański przedstawiał bardzo wielu znajomych jak i artystów. Obrazował widoki Krakowa, m.in Planty z chochołami. Największą sławę Wyspiańskiemu przyniosły dramaty, wśród których największy był "Wesele".
Dramat został bardzo żywo przejęty, cieszył się największym powodzeniem. Do dziś gości on w polskich teatrach. Kolejni adaptatorzy sztuki odnajdują w niej nawet coraz to nowsze treści!
Nawiązując do tematu, nie powinnam zapominać jakim to Wyspiański był znakomitym scenografem, inscenizatorem.
Stanisław był reformatorem teatru. Ukończył nawet Krakowską Szkołę Sztuk Pięknych! Nie zapominajmy, że witraż "Stań się", który jest w Kościele Mariackim, to jego dzieło! Stosował symbolikę, alegorię. Wyspiański mieszał ze sobą nawet różne epoki, a nawet style. Był artystą "opętanym polskością". To właśnie on przyczynił się do odbudowy Wawelu. Stanisław Wyspiański to osoba niesamowicie uzdolniona, jak i ceniona niejednokrotnie. Był niesamowitych dzieckiem polskiej sztuki.
Tworzył on do końca swego krótkiego, bogatego w choroby życia. Wyspiański jest niewątpliwie niesamowitą postacią dla sztuki polskiej. Myślę, że wszystkie argumenty zawarte w mej pracy tego poświadczają. Wyspiańskiego na pewno możemy nazwać wszechstronnym artystą.

P.S pisałam sama, więc spamu nie ma :)

Pozdrawiam.6 3 6