Odpowiedzi

2009-09-15T18:21:17+02:00
1.kasztanowiec
-W niektórych japońskich szpitalach chorym cierpiącym na reumatyzm lub artertyzm nakłada się specjalne kamizelki z kasztanami, wkłada kasztany pod materac albo poleca nosić je w kieszeniach.
-Przekraczające 30cm długości pojedyncze listki dłoniastych liści kasztanowca zwyczajnego należą do największych w Europie.
- Popularne "kasztany" osiągają 4cm średnicy i tym samym należą do największych na świecie nasion wytwarzanych przez drzewa.
-Osiągające rozmiary 3 x 1.5cm pąki kasztanowca zwyczajnego są największe
spośród wszystkich europejskich drzew.
2.jabłoń
-Ilość uprawianych odmian jabłoni domowej szacuje się na co najmniej kilkanaście tysięcy!
-Jabłonie są drugimi po cytrusach najważniejszymi drzewami owocowymi świata. Roczna światowa produkcja jabłek wynosi prawie 50 milionów ton (w Polsce 2 miliony ton).
3 4 3
2009-09-15T18:23:08+02:00
Ta roślina to pasternak.Pasternak był kiedyś uprawiany na wielką skalę w Polsce. Został wypchany dopiero przez marchewkę i ziemniaka.
Korzenie wykopuje się pod koniec lata i jesienią - mają smak podobny do marchwi, tylko trochę ostrzejszy. Przyrządza się je jak warzywa korzeniowe - dodaje do zup, sałatki, pieczony, gotowany itp. Według Henschla najlepsza jest sałatka z gotowanych korzeni pasternaku z marchwią, cykorią i czosnkiem.
Owocami pasternaka można doprawiać zupy, jarzyny, podpłomyki i kiszoną kapustę.
1 2 1