Gimnazjalny zespół muzyczny postanowił zorganizować zabawę szkolną dla uczniów. Wynajęcie sali kosztuje 200 zł. Koszt wynajęcia zostanie podzielony równo między uczestników. Oprócz tej kwoty każdy uczestnik wpłaci po 5 zł na soki, wodę mineralną i krakersy.
1.Oblicz koszt uczestnictwa jednego ucznia w zabawie, jeśli weźmie w niej udział 100 uczniów.
2.Oznacz przez n liczbę uczestników i napisz wyrażenie algebraiczne równe kosztowi całej zabawy oraz wyrażenie algebraiczne równe kosztowi uczestnictwa jednego ucznia(ile zapłaci jeden uczeń).
3.Oblicz ilu uczniów wzięło udział w zabawie, jeśli koszt uczestnictwa jednego ucznia był równy 9 zł. Napisz obliczenia.

2

Odpowiedzi

2009-12-28T14:02:24+01:00
1. 200 :100 = 2 zł
5 zł + 2 zł = 7 zł-koszt uczestnictwa jednego ucznia w zabawie

2.n- liczba uczestników
200 + 5n -wyrażenie algebraiczne równe kosztowi całej zabawy
200/n +5 -tyle zapłaci jeden uczeń

3.x- tylu uczniów wzięło udział w zabawie
200/x + 5= 9
200/x=4
x=50
3 4 3
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-28T14:08:55+01:00
1.200zł : 100= 2zł
2zł + 5zł= 7zł

2. 200zł + (5zł x n) koszt całej zabawy

(200zł : n) + 5zł


3. 9zł - 5zł= 4zł
200zł : 4zł= 50
W zabawie wzieło by udział 50 uczniów. Proszę;)
5 4 5