×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Czy po zapoznaniu sie z kultura sredniowiecza uwazasz te epoke za ciekawa,bliska i inspirujaca? czy tez przeciwnie : za nudna i nie zrozumiala?Ktore dziela

zasluguja Twoim zdaniem na miano arcydziela?(min strona a5)
1

Odpowiedzi

2009-12-28T16:10:30+00:00
Niedawno miałem okazję zapoznać się z nietuzinkową epoką - średniowieczem. Wgłębianie się w jego charakter wywołało we mnie mieszane uczucia.
Z jednej strony, twórcy średniowiecza mięli odwagę zerwać ze wszystkim, co znali, chociaż z perspektywy człowieka dwudziestego wieku możemy widzieć w tym swego rodzaju głupotę. W ciągu poprzedniej epoki odkryto przecież tak wiele mądrości! Wystarczy wspomnieć Sofoklesa czy Archimedesa. Ale przecież to nie o nich miałem pisać. Wiemy, że w średniowieczu zerwano z dotychczasowym spojrzeniem na świat i człowieka, narzucono społeczności ludzi ciasne poglądy na temat dosłownie wszystkiego, a przede wszystkim religii. Każdego uczonego, który ośmielił się odkryć coś ważnego i, co gorsza, rozgłaszać swoją opinię, czekała niechybna śmierć. Stąd ze świecą można szukać w średniowieczu kogoś o światłym umyśle.
Bliższy jestem stwierdzeniu, że epoka średniowiecza była nudna i ludzkość straciła tylko podczas jej trwania czas, a w końcu mówimy tu o dziesięciu wiekach! Muszę jednak przyznać, że artyści, pomimo ciasnoty swych umysłów potrafili stworzyć naprawdę bajeczne dzieła. Niestety, zwykle ich prac nie podpisywano i do dziś nie znani są autorzy większości średniowiecznych dzieł. Warto dodać, że średniowiecze to epoka, w której popularną formą wypowiedzi stały się kroniki. Pisały je w Polsce postacie doskonale nam znane z kart podręczników do historii, a więc Wincenty Kadłubek, Gall Anonim oraz Jan Długosz. To właśnie ich uważam za najwybitniejszych twórców średniowiecza.

Chyba wyszła z tego strona.
1 1 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci