×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Mitologiczna i biblijna frazeologia wciąż aktualna w języku polskim. Omów przywołując wybrane przykłady. Mogłby ktos mi pomóc z konspektem do

tego?
1

Odpowiedzi

2009-12-29T07:32:20+00:00
Br... przecież to jest temat rzeka. Co prawda wymaga on trochę samodzielności. Przede wszystkim zajmij się tzw. skrzydlatymi słowami - polecam tutaj Heinricha Kraussa: Skrzydlate słowa biblijne. Powiedzenia i przysłowia z Biblii i mitologii znajdziesz w Słowniku mitów i tradycji kultury. Oczywiście nie obejdzie się bez przeglądania słownika frazeologicznego. Warto również powiedzieć nieco o wpływie frazeologii na współczesny język.
Biblia i mitologia stanowią podstawy naszego kodu kulturowego, którym posługujemy się na co dzień, często nawet o tym nie wiedząc, np.: zamiast mówić: ten przedmiot sprawia mi trudności i nie lubię go, mówimy: to jest moja pięta achillesowa, o złej wiadomości powiemy: hiobowa wieść, a o czyimś żmudnym i bezsensownym zajęciu: syzyfowa praca. Związki frazeologiczne pochodzące z mitologii mają charakter symboliczny i do dzisiaj są używane ze względu na ich głęboką mądrość, np.:koń trojański (podstęp), stajnia Augiasza (bałagan), nić Ariadny (wskazówka), koszula Dejaniry (coś, co przynosi cierpienie), ikarowe loty (nierozważne poczynania), czy też wymieniona już wcześniej syzyfowa praca. Z kolei literatura antyczna stanowi niewyczerpane i nieocenione źródło inspiracji dla poetów następnych pokoleń czy epok; bez jej znajomości nie można w pełni zrozumieć literatury późniejszych epok. Pamiętaj również o zdefiniowaniu słowa "frazeologia" - myślę, że od tego warto zacząć. Jeżeli jest to Twoja praca maturalna to powinnaś/powinieneś znać również podział związków frazelogicznych. Pozdrawiam i życzę powodzenia :)
2 5 2
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci