×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

-wiązanie koordynacyjne dla: HNO3, H2SO4 , SO2

-wiązanie kowalencyjne dla: H2S, COCL2, (z uwzględnieniem wiązań sigma i pi)
-przykład wiązanie wodorowego,

Chodzi mi o rysunki, określenie gdzie to wiązanie występuje (między czym i dlaczego)

Jeśli przykładowo tlen ma 6e to jak rozmieszczam te elektrony w wzorze H2SO4, a jak we wzorze HNO3, i dlaczego właśnie tak?
1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-31T10:47:51+00:00
Gdy występują wiązania pojedyncze, wtedy występuje wiązanie tylko sigma - zawsze. Natomiast, gdy są wiązania podwójne lub potrójne, to pierwsze też jest sigma, a pozostałe pi. Wiąże się to z ustawieniem i przenikaniem orbitali tworzących wiązanie.
Wiązanie wodorowe powstaje między cząsteczkami, nie występują w cząsteczkach. Jedna z cząsteczek musi mieć atom wodoru o bardzo silnym ładunku dodatnim, a druga atom z wolną parów elektronów o znacznym ładunku ujemnym i niewielki promień atomu. - np. azot, tlen, fluor. Atom wodoru jednej cząsteczki oddziaływuje z silnie elektroujemną parą elektronów atomu w innej czasteczce. Takie oddziaływania występują pomiędzy cząsteczkami wody. Są to długie wiązania i niezbyt silne. Zaznaczamy je kreską przerywaną. Wiązania te występują pomiędzy wodą i alkoholalmi o krótkim łańcuchu, dlatego alkohole te są tak dobrymi rozpuszczalnikami.
W załączniku przesłałam wzory kreskowe podanych związków, oprócz COCL2, bo nie wiem, co to jest .... Chyba powinno być CaCl2. We cząsteczkach kwasu siarkowego, azotowego i dwutlenku siarki występują wiązania oprócz koordynacyjnych pozostałe to kowalencyjne spolaryzowane.
Jeżeli byś miała jakieś pytania, to pisz. Pozdrawiam.
14 3 14
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci