×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-30T14:04:55+00:00
Społeczeństwo Sparty

Społeczeństwo Sparty nie było jednolite. Wyróżnia się trzy grupy społeczne w polis. Pierwszą grupą byli Spartanie; pełnoprawni obywatele stanowiący mniejszość. Pełnię praw obywatelskich uzyskiwali po 30 roku życia, wtedy tez mogli brać udział w Zgromadzeniu Ludowym oraz się ożenić. Zabraniano im pracy zarobkowej. Wcześniej służyli obowiązkowo w wojsku. Druga grupa to Heloci, czyli chłopi zależni będący własnością państwa. Uprawiali oni ziemię, a 50% plonów oddawali Spartanom. Heloci nie posiadali praw politycznych i nie mogli opuścić uprawianej ziemi. Była to najbardziej liczna grupa społeczna w Sparcie, więc jej pełnoprawni obywatele obawiali się buntu Helotów. Ostatnią grupą społeczną w Sparcie byli Periojkowie. Była to ludność wolna, ale bez praw politycznych. Najczęściej byli to przybysze z poza polis, którzy trudnili się handlem lub rzemiosłem. W czasie wojny byli powoływani do wojska jako lekkozbrojni. Ustrój Sparty, wychowanie wewnątrz polis oraz podejście do wielu spraw (tj. częste wojny) miały związek z podziałem społecznym w kraju. Spartanie byli dumnymi wojownikami, przekonanymi o swej sile i potędze.
66 2 66
2009-12-30T14:08:47+00:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
SPARTA
*forma rzadów- oligarchia czyli rzadami nielicznych.
*uprawnieni do uczestnictwa w rzadzeniu państwem- spartanie uważali, że są sobie równi i wszyscy mają wpływ na politykę państwa.
*nieuprawnieni do uczestnictwa w rzadzeniu państwem- helioci, kobiety, periojkowie
*organy władzy, za pomocą których rządzono państwem- pełne prawa mieli tylko obywatele, niektóre prawa przysługiwały pieriojkom a żadnych praw nie mieli helioci.
* najwazniejszy organ władzy- rada starszych
* funkcje i znaczenie zgromadzenia ludowego- znaczenie zgromadzenia w którym mieli prawo uczestniczyć, było niewielkie. wyboru najważniejszych urzedników dokonywano w dziwny sposób.
* sposób wyboru urzędników- zostawiali nimi ci których imiona krzyczane były najgłośniej.
37 4 37
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci