Odpowiedzi

2009-12-30T17:10:47+01:00
Mandarynki i nektarynki kosztują tyle samo. Jeśli mandarynki stanieją o 4%, zaś nektarynki zdrożeją o 15%, to o ile procent więcej trzeba będzie zapłacić za 2 kg mandarynek i 3 kg nektarynek?

x-cena mandarynek i nektarynek
96%x- cena mandarynek po obniżce
115%- cena nektarynek po podwyżce

przed obniżka i podwyżka cena za 2kg mandarynek i 3kg nektarynek
5x
cena po podwyżce nektarynek i obniżce mandarynek
2*0,96x+3*1,15x=5,37x


5x-100%
5,37x-y
y=107,4%

107,4%-100%=7,4%

Cena podniosła się o 7,4%
4 4 4
  • Użytkownik Zadane
2009-12-30T17:11:13+01:00
X- początkowa cena mandarynek , cena za kg
y-początkowa cena nektarynek , cena za kg

x=y

zakładamy że kilogram mandarynek , nektarynek kosztuję 5 zł

2*5+3*5=25zł

(100% - 4%)x + (100% + 15%) y

2 * 4,8 + 3 * 5,75 = 9,6 + 17,25 =26,85 zł

25zł 100%
26,85 zł x

x=26,85 * 100 % :25 = 2685% : 25 =107,4 %
107,4 % - 100 % =7,4 %

Odp.Trzeba zapłacić o 7,4 % więcej.

Mam nadzieję ,że pomogłam ;D
2 5 2