Za 2,5 metra firanki Ala zapłaciła 51,25 zł.
Patrycja potrzebuje 3 ²₅ ( Trzy całe i dwa piąte)
metra tej firanki. Ile
będzie kosztować materiał kupiony przez
Patrycję?.
_________________________________________________________

Pan Łasuch kupił 6 kg cukierków, które ma
zamiar jeść przez tydzień. W poniedziałek
zjadł 90 dag cukierków, we wtorek 600 g.
Pozostałe słodycze postanowił podzielić
po równo na następne pięć dni. Po ile
kilogramów cukierków dziennie będzie jadł
pan Łasuch od środy do niedzieli?
______________________________________________
prosze o rozwiazania do jednego i drugiego zadania :P
jakos je oddzielając i dziekuje

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-31T10:40:03+01:00
1) 2,5m - 51,25zł
3 2/5 - x

x = 3 i 2/5 x 51,25 : 2,5
x = 69,7 zł


2) 600dag - 90 dag = 510 dag = 5,1 kg
5,1 kg = 0,6kg = 4,5 kg
4,5 : 5 = 0,9 kg

Odp. Pan Łasuch będzie jadł ok. 0,9kg
1 1 1
2009-12-31T10:42:28+01:00
2 ½ - 51,25 -proporcja
3²₅- x

2½x = 51,25 *3²₅
2½=51,25*17/5 (siedemnaście piątych)
2½ x = 174,25/:2½
x=69,7 zł

------------------------------------------------
poniedziałek - 6 kg - 90 dag= 5,1 kg
wtorek - 5,1kg- 0,6 kg = 4,5 kg
reszta - 4,5 kg /: 5 = 0,9 kg
  • Er02
  • Początkujący
2009-12-31T11:14:13+01:00
Moje symbole:
(x/y) - ułamek
[...] - co robię w danym momencie
* - znak mnożenia

Z1

2.5m = 51.25
3(2/5) = x
1m = (51.25zł/5)[cena za pół metra]*2[cena 1m]
1m = 10.25zł*2
1m = 20.50zł

3(2/5)*20.50zł = 3.4 [ zamieniam na jednolite ułamki - dziesiętne] * 20,5zł = 69.7zł. - zapłaci Patrycja

Z2.
6 kg = 600dag cukierków,
W poniedziałek zostało 510 dag
We wtorek 450 dag
środa-niedziela zje po: 450dag [cukierków zostało]: 5 [dni do niedzieli] = 90 dag - tyle będzie jadł jeśli po równo.
1 5 1