×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Na podstawie fragmentów Kroniki Galla Anonima scharakteryzuj idealnego średniowiecznego władce. Im dłuższe tym lepsze nie krótsze niż 2strony A5

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-01T18:45:11+00:00
Władca ten musiał odznaczać się rozsądkiem i charyzmą. Ważne były jego koligacje rodzinne,obycie z życiem średniowiecznych dworzan. Powinien posiadać poparcie cesarza lub papieża(a najlepiej obu). Charakteryzuje się umiejętnościami przywódczymi, religijnością. NIe wchodzi w konflikty z duchowieństwem. Rozumie konieczność prowadzenia wojen, ale nie w nadmiarze. Utrzymuje przyjacielskie bądź chociaż neutralne stosunki z państwami sąsiedzkimi, nie ulegając im zbytnio. Podejmuje rozbudowę kraju, stara się jak Kazimierz Wielki zaprowadzić sprawiedliwość społeczną i zmniejszyć ciemiężenie chłopów, ale nie popada w nadmierne konflikty z rycerstwem. MIeszczenie i chłopi mogą liczyć na dostęp do kontaktów z niem. NAdaje wiele praw miejskich powodując rozwój miast.
17 3 17
2010-01-01T20:19:51+00:00
Bywało często,że wzór doskonałego rycerza i idealnego władcy udało się połacztyć za sprawą jednej i tej samej osoby.Idealnymi władcami byli Karol Wielki, król Artur.Przykąłdem polskiego idealnego władcy według Galla Anonima był król Bolesław Chrosbry
przestawia go jako człowieka sprawiedliwości, mężnym i dzielnym sercy i otwartym umyśle. Bolesław Chrobry już jako młodzieniec wolał spędzać wolny czas na polowaniach i reningach doskonalących sztuke wojenną. W jego licznych polowaniach udało mu się nawet spotkać z Pomorzanami którzy dręczyli miejscowe wioski.MIeszkańcy grabionych wsi byli często pozbawieni dobytku czasami ich samych zabierano w niewole.Ksiąze stanoł wtedy do walki (nierównej).

Mogą być jakieś literówki heh
Pozdrawiam
14 3 14
2010-01-01T21:42:03+00:00
Władca średniowieczny musiał być dobrym rycerzem. Wzorem władcy jest król Polski, Władysław Jagiełło. Był on mądry, sprawiedliwy i honorowy. Władca powinien dbać o państwo i poddanych. Król nie może kierować się własnym dobrem, powinien nawet poświęcać siebie. Dobry władca musi być zapobiegliwy, wiedzieć, że trzeba zaopatrzyć się w niezbędne surowce na czas niespodziewanej wojny.
10 3 10
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci