×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Rozprawka

Uzasadnij, że nowela H.Sienkiewicza pt. "Latarnik" jest wyrazem hołdu wielkiego prozaika dla wielkiego poety Adama Mickiewicza.
1

Odpowiedzi

2010-01-02T11:19:26+00:00
Nie bez powodu w ,,Latarniku " autor wkłada w ręce Józefa Skawińskiego ,,Pana Tadeusza". Moim zdaniem, nowela Henryka Sienkiewicza pod tytułem ,,Latarnik" jest wyrazem hołdu dla Adama Mickiewicza.
Przed podaniem argumentów, warto zastanowić się nad genezą owego utworu literackiego. Sienkiewicz napisał "Latarnika" na podstawie historii o pewnym Polaku, którą usłyszał przebywając w Stanach Zjednoczonych. Ów Polak nazywał się Siellawa, a książka którą czytał to "Murdelio" Zygmunta Kaczkowskiego. Sienkiewicz zmienił jego nazwisko na Skawiński i opisał jego losy, wkładając mu w ręce najsłynniejszą polską epopeję: ,,Pana Tadeusza", napisanego przez Adama Mickiewicza.
Sienkiewicz mógł użyć w swojej noweli akurat tej książki z wielu powodów, między innymi dlatego, że jest to utwór ogromnie ważny w dziejach polskiej literatury, jak i samej Polski. Uważam jednak, że nie to było głównym powodem powodem jego postępowania.
Henryk Sienkiewicz pisał ,,ku pokrzepieniu serc". Niewątpliwie wysoko cenił Adama Mickiewicza, największego polskiego pisarza i poetę. Uważał jego twórczość za kawałek ojczyzny, coś co należało do nieistniejącej wtedy Polski.
,,Pan Tadeusz" dla Skawińskiego był tym samym, czym był dla Sienkiewicza. Pozwolił odzyskać nadzieję, wyrwać się z nostalgii i na nowo rozbudzić miłość do ojczyzny.
Z powyższych argumentów wynika, że umieszczenie przez Sienkiewicza w swojej noweli eposu Mickiewicza nie było niczym innym jak tylko hołdem dla tego wielkiego pisarza.
1 5 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci