Odpowiedzi

2010-01-02T14:11:17+01:00
Http://www.sciaga.pl/tekst/39083-40-budowa_i_cykl_rozwojowy_tasiemcow <---tu coś jest
1 5 1
2010-01-02T14:34:06+01:00
Tasiemiec uzbrojony:
Cykl rozwojowy tasiemca uzbrojonego jest prawie taki sam jak u tasiemca nieuzbrojonego, poza jednym wyjątkiem, że żywicielem pośrednim tasiemca uzbrojonego jest świnia a jego larwa, zwana cysticerkus posiada na skoleksie dodatkowy wieniec haczyków.
Wniosek jest taki że można się zarazić tasiemcem uzbrojonym np. zjadając mięso wieprzowe, ktore pochodzi od zarazonej swini.
W przewodzie pokarmowym świni powstają larwy - onkosfery.
Taka larwa, poprzez sztyleciki, które posiada przebija ścianki przewodu pokarmowe, następnie naczyń krwionośnych i z dostaje sie do mięśni wraz z krwią. Tam sie otorbia i przekształca w wągra.
Stadium larwalne:
Wągier przypomina pęcherzyk, a wewnątrz niego znajduje się główka tasiemca. Mięso wieprzowe zarażone wągrami tasiemca, staje sie żródłem zarazenia człowieka.
W przewodzie pokarmowym człowieka z wągra wychodzi głowka a pęcherzyk opada. Głowka posiadająca przyssawki i wieniec haczyków przyczepia się do ściany jelita cienkiego. Szyjka produkuje człony, z których ostatnie, dojrzałe mają najbardziej rozbudowany układ rozrodczy. Podczas defekacji kał wraz z jajami a nawet z oderwanymi członami tasiemca, wydalany jest na zwenątrz.

Tasiemiec nieuzbrojony:
Ten pasożyt umiejscawia sie w jelicie cienkim człowieka.
Zapłodnione jaja są magazynowane w macicy tasiemca. Tam rozwijają się z nich kuliste larwy pierwszego stadium- onkosfery. Człony tasiemca wypełnione jajami są wydalane wraz z kałem z organizmu człowieka. Jaja sa zjadane przez bydło. W jelicie krowy onkosfery uwalniają się z otoczek i wnikają do błony śluzowej jelita. Larwy przedostają się przez ścianki jelita do naczyń krwionośnych i wędruje wraz z krwią do mięśni, rzadziej wątroby, płuc, nerek lub opon mózgowych. Onkosfery przekształca się w następne stadium larwalne- wągry cysticerkus. W przypadku zjedzenia zarażonego mięsa(surowego lub pólsurowego) wołowego, wągry wynicowują się w jelicie czczym i przekształcają się w postaci dojrzałe.