Napisz nazwe zaleznosci tych trzech organizmów;
-bakterie brodawkowe, rosliny motylkowate
-bakterie w żałądku i zwierzęta roslinozerne
-bakterie jelitowe i człowiek.
PROSZE O POMOC !!!!!!!!!! DAM NAJLEPSZĄ!!!UWAGA TA NAZWA MA BYC TYLKO JEDNA!!!!!

3

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-02T14:49:36+01:00

-bakterie brodawkowe, rośliny motylkowate- bakterie te wiążą azot atmosferyczny, z którego korzysta roślina, bakterie otrzymują cukry od rośliny.

-bakterie w żołądku i zwierzęta roslinozerne- bakterie symbiotyczne żyją w przewodzie pokarmowym wielu zwierząt roślinożernych, gdzie uczestniczą w rozkładzie celulozy.Przewód pokarmowy jest "mieszkaniem" dla bakterii.

-bakterie jelitowe i człowiek- pałeczki okrężnicy( bakterie jelitowe) zasiedliwszy ludzkie jelita wytwarzają m.in. potrzebne witaminy, hamują rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Jelito grube człowieka jest "mieszkaniem" dla bakterii.

!Ta zależność nazywa się SYMBIOZA!
2 2 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-02T17:58:27+01:00
1. Bakterie brodawkowe i rośliny motylkowe, współpracuja na zasadzie symbiozy, ponieważ każde z nich otrzymuje korzyści z tej współpracy. Bakterie Motylkowe otrzymują od brodawkowych azot w przyswajalnej postaci, natomiast oddają jej substancje odżywcze.

2. Zwierzęta roślinożerne, żyją na zasadzie również symbiozy z bakteriami żyjącymi w ich żoładku. Bakterie te wytwarzają odpowiednie enzymy, dzięki którym trawiona jest celuloza, natomiast, zwierze zaopatruje bakterie w związki organiczne.

3.Bakterie jelitowe żyją na zasadzie symbiozy z człowiekiem, otrzymują korzyści, dlatego że człowiek daje im substancje odżywcze, natomiast ona wytwarzają dla niego witaminy, zwłaszcza K.
5 5 5
2010-01-02T20:43:08+01:00
To może być również kooperacja- współżycie 2 gat, z którego każde czarpie korzyści to przykład symbiozy lub kooperacji
1 1 1