×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Potrzebuje wiadomości z całego roku 2009 ze świata najważniejsze jakie się wydarzyły 8 starczy nie trzeba się rozpisywać wystarczą 3-4 zdania do każdego

!!!!!!!!!!!!
1

Odpowiedzi

2010-01-02T17:20:59+00:00
Styczeń 2009 -
Rosja wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę z powodu sporu z Kijowem o jego cenę. Doprowadziło to do wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę do odbiorców w Europie do 20 stycznia

Luty 2009 -
W Kambodży początek pierwszego procesu członka reżimu Czerwonych Khmerów. Kaing Guek Eav, znany również jako "towarzysz Duch" kierował katownią S-21 w Phnom Penh, w której w latach 1975-1979 zginęło co najmniej 14 tysięcy ludzi.

Marzec 2009 -
W Austrii wyrok w procesie Józefa Fritzla, który przez 24 lata więził w piwnicy swoją córkę Elisabeth, gwałcił ją i stał się ojcem siedmiorga jej dzieci. Fritzl został skazany na dożywotni pobyt w zakładzie psychiatrycznym.

Kwiecień 2009 -
Trzęsienie ziemi w rejonie miasta L'Aquila we Włoszech. Zginęło w nim 297 osób, a ponad 60 tys. pozostało bez dachu nad głową.

Maj 2009 -
Unia Europejska oraz Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina, powołały Partnerstwo Wschodnie.

Czerwiec 2009 -
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię nowej grypy A/H1N1. Wirus grypy rozpoczął inwazję z Ameryki Północnej na początku marca.

Lipiec 2009 -
Początek starć między Ujgurami a etnicznymi Chińczykami w Urumczi - stolicy ujgurskiego regionu autonomicznego Sinkiang na zachodzie Chin. Według oficjalnych danych w zamieszkach zginęły co najmniej 192 osoby.

Sierpień 2009 -
Największa katastrofa w historii rosyjskiej hydroenergetyki. W Sajańsko-Szuszeńskiej Elektrowni Wodnej na Syberii zginęło 75 osób.

Wrzesień 2009 -
Rozpoczęły się 3-tygodniowe manewry wojskowe Zachód-2009 z udziałem ponad 12,5 tys. żołnierzy z Rosji i Białorusi. Ćwiczenia zorganizowano na terytorium Białorusi w pobliżu Polski. Ambasadorowie państw NATO wyrazili nimi zaniepokojenie, podkreślając, że kłócą się one z lepszymi obecnie stosunkami NATO z Moskwą.

Październik 2009 -
Prezydent USA Barack Obama został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Komitet Noblowski zwrócił uwagę m.in. na "nadzwyczajne wysiłki" podejmowane przezeń w celu "umocnienia międzynarodowej dyplomacji i współpracy między narodami" oraz jego "wizję świata bez broni nuklearnej". Wyróżnienie Obamy wzbudziło kontrowersje. Słychać było głosy, że jest ono przedwczesne lub że stanowi wyraz oczekiwań, a nie uznania za dotychczasowe osiągnięcia.

Listopad 2009 -
Przed sądem w Monachium rozpoczął się proces 89-letniego Johna Demjaniuka, domniemanego byłego strażnika w hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze. Jest on oskarżony o pomoc w zamordowaniu 27 900 Żydów w Sobiborze w 1943 roku.

Grudzień 2009 -
Wejście w życie Traktatu z Lizbony. Traktat ten zastąpił obowiązujący dotąd Traktat z Nicei. Jego głównym zadaniem jest usprawnienie funkcjonowania rozszerzonej UE dzięki uproszczonemu procesowi podejmowania decyzji i odejściu od prawa weta w ok. 40 dziedzinach. Najambitniejsze zmiany dotyczą polityki zagranicznej, gdyż traktat tworzy stanowisko stałego przewodniczącego Rady Europejskiej, wzmacnia unijnego szefa dyplomacji oraz powołuje kilkutysięczną unijną służbę dyplomatyczną.
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci