Muszę napisać przemówienie (właściwie pytania tak są sformułowane jak rozprawka) . muszę wybrać jedno, możecie mi pomóc to napisać?
1. skąpstwo Harpagona zasługuje na litość
2. skąpstwo Harpagona jest problemem społecznym i rodzinnym

Dzięki ^^

1

Odpowiedzi

2010-01-03T08:30:04+01:00
Główną postacią "Skąpca" Moliera jest Harpagon,a głównym wątkiem utworu jest właśnie jego skąpstwo,miłośc do pieniądza.
Nikt tak jak on nie kochał swej szkatułki,w której przechowywał wszystkie swoje oszczędności,a w momencie gdy mu ją ukradziono,podejrzwa wszystkich,a nawet samego siebie,o zagarnięcie jego największego skarbu.
Ogarnięty manią posiadania,nieliczy się z nikim,a szczęście jego dzieci wcale go nie obchodzi.Dzieci dla niego są źródłem,które przynosi jedynie straty,a on nie może sobie pozwolic na jakąkolwiek rozrzutnośc.Jednak by utrzymac swoją pozycję społeczną narażony jest na wydawanie pieniędzy,choc robi to w taki sposób,by zadowolic innych ,kosztem niewielkiego nakładu ze swej strony.
Jego skąpstwo to choroba,która go niszczy wewnętrznie,we wszystkim i we wszystkich widzi tych którzy chcą zagarnąc jego pieniądze.
W każdej sytuacji myśli tylko otym jak nie stracic a jeszcze zarobic,trudni się lichwą,pożyczki udzielane były na bardzo wysoki procent,a do tego dawał jeszcze różne przedmioty,które nie były nikomu potrzebne.
Jest postacią tragiczną,nie umiejącą kochac nikogo i niczego ponad swoje pieniądze,nie kocha swoich dzieci a jednocześnie chce by jak najszybciej się wyprowadzili z rodzinnego domu,nie ofiarując im niczego.
Jego postawa nie jest godna naśladowania,bo nie pieniądze dają nam szczęście,lecz przyjaźń i miłośc do ludzi,pomaganie sobie nawzajem w trudnych momentsch życia oraz umiejętnośc cieszenia się ze szczęścia drugiego człowieka.
11 4 11