Zad1
Zakupiono 11 czekolad w dwóch rodzajach:mleczną po 2 zł oraz z orzechami po 3 zł za sztukę.Ile czekolad każdego rodzaju kupiono,jeżeli zapłacono łącznie 27 zł?

Zad 2
Opisz sytuację z zadania za pomocą równania.Opisz zmienne.
a)Jarek w ciągu trzech dni przejechał 362 km.Drugiego dnia przejechał dwa razy więcej niż pierwszego ,a trzeciego o 10 więcej niż drugiego.
b)Za trzy czekolady i jeden baton Basia zapłaciła 7,20zł.Baton był o 0,90zł tańszy od czekolady.Ile kosztowała czekolada?

Zad3
Na łące pasą się zające i kaczki.Razem mają 9 głów i 26 nóg.Ile jest na łące zajęcy,a ile kaczek?


ZADANIA Z JEDNĄ NIEWIADOMĄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ZA BŁĘDNE DAJE SPAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PROSZE O SZYBKIE ROZWIĄZANIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-03T12:53:46+01:00
W tego typu zadankach najprościej liczyć na przykładzie z życia:
Skoro kupiłam razem 25 sztuk np. zeszytów i długopisów, to skoro kupiłam 10 długopisów ile kupiłam zeszytów?

25 -10

Ad.1
x -ilość czekolad mlecznych
11 - x ilość czekolad z orzechami
2x = wartość cz. ml.
3(11 -x) = wartość cz. orz
2x + 3(11 - x) = 27
2x + 33 - 3x = 27
x = 6
x - 11=5

Odp. Czekolad mlecznych zakupiono 6, zaś z orzechami 5.

Ad.2.

a)
x - ilość km przejechana w 1 dniu
2x - ilość km przejechana w 2 dniu
2x +10 - ilość km przejechana w 3 dniu

x +2x +2x +10 = 362

b)
x - cena batona
x +0,90 - cena czekolady

x + 3(x +0,90) = 7,20

Ad. 3
Na łące pasą się zające i kaczki.Razem mają 9 głów i 26 nóg.Ile jest na łące zajęcy,a ile kaczek?
Zwierzaki maja po 1 głowie, więc:

x - ilość głów kaczek = ilość kaczek
9 - x - ilość głów zajęcy = ilość zajęcy
2x - ilość nóg kaczek
4(9-x) - ilość nóg zajęcy

2x + 4(9-x) = 26
2x + 36 - 4x = 26
2x = 10
x = 5
9-x = 9 - 5 = 4

Odp. Na łące było 5 kaczek i 4 zające
1 5 1
2010-01-03T13:44:14+01:00
Ad.1
x -ilość czekolad mlecznych
11 - x ilość czekolad z orzechami
2x = wartość cz. ml.
3(11 -x) = wartość cz. orz
2x + 3(11 - x) = 27
2x + 33 - 3x = 27
x = 6
x - 11=5

Odp. Czekolad mlecznych zakupiono 6, zaś z orzechami 5.

Ad.2.

a)
x - ilość km przejechana w 1 dniu
2x - ilość km przejechana w 2 dniu
2x +10 - ilość km przejechana w 3 dniu

x +2x +2x +10 = 362

b)
x - cena batona
x +0,90 - cena czekolady

x + 3(x +0,90) = 7,20

Ad. 3
Na łące pasą się zające i kaczki.Razem mają 9 głów i 26 nóg.Ile jest na łące zajęcy,a ile kaczek?
Zwierzaki maja po 1 głowie, więc:

x - ilość głów kaczek = ilość kaczek
9 - x - ilość głów zajęcy = ilość zajęcy
2x - ilość nóg kaczek
4(9-x) - ilość nóg zajęcy

2x + 4(9-x) = 26
2x + 36 - 4x = 26
2x = 10
x = 5
9-x = 9 - 5 = 4

Odp. Na łące było 5 kaczek i 4 zające