×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Ułoż plan wydarzen przedstawionych w micie orfeusz i eurydyka. Nastepnie przektalc punkty planu w streszczenie.

P.S
bede ogromnie wdzieczna;)
1

Odpowiedzi

2009-09-17T14:28:03+00:00
Plan wydarzeń

1.Orfeusz - cudowny śpiewak.
2.Miłość Orfeusza i Eurydyke.
3.Śmierć ukochanej.
4.Tęsknota Orfeusza za żoną.
5.Wędrówka do podziemi.
6.Spotkanie z Charonem i darmowa podróż przez Styks.
7.Spotkanie z Hadesem.
8.Magiczna moc muzyki Orfeusza.
9.Warunek postawiony przez Hadesa.
10.Wyjście z podziemi.
11.Nieposłuszeństwo wobec króla podziemia.
12.Utrata Eurydyke.

Streszczenie
Orfeusz byl najwiekszym spiewakiem i wieszczem Hellady, a jego ojczysta ziemia byla Tracja.Umiejetnosc gry na lutni otrzymal on od samego Apollina. Jego talent byl tak niesamowity, ze nawet sam bog zasluchiwal sie w dzwieki jego gry,a dzikie zwierzeta otaczaly go zasluchane w magicznej muzyce. Zona Orfeusza byla nimfa drzewna ( hamadriada) o imieniu Eurydyka, ktora spiewak kochal nad zycie.Pewnego dnia ujrzal ja slynny mysliwy
Aristajos ( syn Apollina i nimfy Kirene). Ne bedac swiadomym, ze jest ona zona jego ulubionego artysty, zaczal gonic Eurydyke, ktora podczas ucieczki smiertelnie ukasila zmija.
Orfeusz wpadl po stracie ukochanej w czarna rozpacz. Pograzony w smutku zaprzestal gry na lutni i cala ziemia zostala pozbawiona slodkich dzwiekow jego lutni. Wkrotce jedna z nimf, ktora widziala smierc Eurydyki opowiedziala biedakowi, co sie stalo z jego zona. Orfeusz postanowil zejsc do Tartaru (krolestwa zmarlych) i przeblagac Hadesa ( boga podziemi), by wrocil mu jego ukochana.Zona Hadesa, Persefona, wzruszona miloscia Orfeusza uprosila meza, by pozwolil Orfeuszowi wyprowadzic Eurydyke z Tartaru. Hades zgodzil sie pod jednym warunkiem- Orfeusz bedzie szedl przed Eurydyka, ktora prowadzil Hermes, a obejrzec za siebie bedzie sie mogl dopiero po opuszczeniu Tartaru. Jesli warunku nie dotrzyma, Eurydyka przepadnie na zawsze w krolestwie cieni.
Niestety zapomnial Orfeusz o zakazie i przed samym wyjsciem obejrzal sie na zone..i w tym momencie wszystko przepadlo- bramy piekelne Tartaru zatrzasnely sie i Eurydyka nie zdolala wyjsc z podziemi. Odtad blakal sie sie Orfeusz po Tracji i nie mogl nigdzie znalezc ukojenia rozpaczy. Pewnego razu natknal sie na szalony pochod tancerek Dionizosa, kore w swym szalenstwie rzucily sie na niego i rozszarpaly.Na rozkaz Apollina pozbieraly Muzy szczatki Orfeusza i pochowaly je na wyspie Lemnos.
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci