Kilogram jabłek kosztuje j zł, gruszek g zł a pomarańczy p zł. Zapisz w postaci wyrażenia algebraicznego odpowiedzi na podane pytania
a) Pani Ania kupiła 5kg pomarańczy a pani Bożena 2kg jabłek .Pani Ania zapłaciła więcej.O ile złotych więcej ?
b) Iwona kupiła 5kg jabłek ,2 ,5 kg gruszek i pomarańcze które ważyły 78dag. Zapłaciła banknotem pięćdziesięciozłotowym.Ile złoty otrzymała.
c)Janek kupił pomarancze i zapłacił 15,70.Ile ważyły te pomarancze
d)Jarek kupił jabłka które ważyły c dekagramów. Ile złotych zapłacił za te zakupy ???
e) Przed zamknięciem sklepu cenę jabłek obniżono o 10% a cenę gruszek o 20% .Ostatni klient kupił po obniżonych cenach 4kg i 2kg gruszek .Ile zapłacił .O i le więcej zapłaciłby , gdyby kupił te same ilości owoców przed obniżką cen?

Bardzo proszę o pomoc jutro mam spr , a ja nie wiem jak takie zadania tekstowe się rozwiązuje bardzo proszę o wyjaśnienie .Jak by ktoś był tak miły bardzo proszę ;).

2

Odpowiedzi

2010-01-04T14:38:21+01:00
Kilogram jabłek kosztuje j zł, gruszek g zł a pomarańczy p zł. Zapisz w postaci wyrażenia algebraicznego odpowiedzi na podane pytania
a) Pani Ania kupiła 5kg pomarańczy a pani Bożena 2kg jabłek .Pani Ania zapłaciła więcej.O ile złotych więcej ?
5p-2j

b) Iwona kupiła 5kg jabłek ,2 ,5 kg gruszek i pomarańcze które ważyły 78dag. Zapłaciła banknotem pięćdziesięciozłotowym.Ile złoty otrzymała.
50-(5j+2,5g+0,78p)

c)Janek kupił pomarancze i zapłacił 15,70.Ile ważyły te pomarancze
15,7/p

d)Jarek kupił jabłka które ważyły c dekagramów. Ile złotych zapłacił za te zakupy ???
c*j

e) Przed zamknięciem sklepu cenę jabłek obniżono o 10% a cenę gruszek o 20% .Ostatni klient kupił po obniżonych cenach 4kg i 2kg gruszek .Ile zapłacił .O i le więcej zapłaciłby , gdyby kupił te same ilości owoców przed obniżką cen?
j-10%j=j-0,1j=0,9j
g-20%g=g=0,2g=0,8g

4*0,9j+2*0,8g=3,6j+1,6g -tyle zapłacił

4j+2g-(3,6j+1,6g)=4j-3,6j+2g-1,6g=0,4j+0,4g -o tyle więcej by zapłacił
3 5 3
2010-01-04T14:41:18+01:00
A) Pani Ania kupiła 5kg pomarańczy, czyli 5p, pani Bożena 2 kg jabłek, czyli 2j. Pani Ania zapłaciła więcej o 5p-2j.

b) 5j + 2,5g + 0,78p <- To kupiła, a otrzymała 50-(5j + 2,5g + 0,78p)

c) 15,70 : p

d) c*j

e) j-10%j=j-0,1j=0,9j
g-20%g=g=0,2g=0,8g

zapłacił: 4*0,9j+2*0,8g=3,6j+1,6g
gdyby kupił przed obniżką, to by zapłacił: 4j+2g-(3,6j+1,6g)=4j-3,6j+2g-1,6g=0,4j+0,4g - o tyle więcej
1 5 1