×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Wskaż powody dla których Jan Paweł II podniósł Jadwigę Andegaweńską króla Polski do świętości. (opowiadanie , nie za długie nie za krótkie. )
Potrzebne na już .
Z góry dzięki :)
1

Odpowiedzi

2009-09-17T20:36:20+00:00
Jadwiga Andegaweńska była jak na swoje czasy osobą niezwykłą, mimo iż była królem Polski, nie zwykła unosić się królewską dostojnością, wręcz przeciwnie była skromna, przez całe życie działała zgodnie z ideologią średniowieczną umartwiając się i poświęcając życie innym potrzebującym. Nie zostawiła po sobie, żadnych pism ani ksiąg, nie szukała rozgłosu ani nie dbała o pamięć pokoleń.
Jako król, szybko znalazła swoje powołanie biorąc pod opiekę chorych ubogich i potrzebujących, dzięki jej ofiarności powstało wiele szpitali i przytułków na terenie całego Królestwa Polskiego. Nie zwykła trwonić pieniędzy na błahostki, sama nie nosiła zdobnych szat i biżuterii, natomiast nie wahała się walczyć i ujmować w obronie innych, była wrażliwa na krzywdę ludzką zarówno materialną jak i duchową, często wstawiała się u swojego męża Władysława Jagiełły np. w sprawach chłopów. Dzięki jej staraniom możliwe było rozbudowanie Uniwersytetu Jagielońskiego. Uwielbiana przez połączone narody Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego po śmierci obdarzona kultem. Niezłomność, uczciwość i zapał w czynieniu dobra oraz nieposkromiony pęd w pomaganiu najbardziej potrzebującym wywarły wielki wpływ na dalsze losy Jadwigi, stała się ona bohaterką narodu godną naśladowania, osobą niekiedy utożsamianą z Maryją, w chwilach ciężkich dla narodu, powstaniach i zrywach często przypominana jako wzór cnót i postawy nie tylko kobiety ale także człowieka. To wszystko sprawiło, że została wpierw błogosławioną a następnie świętą.
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci