Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-04T17:57:20+01:00
Rozmieszczenie glonów wiąże sie zmiejszającym się w raz z głębokością zaświetlonej wody .Najbliżej powierzchni zyją glony zielone ,łebiej glony brunatene.Najbliżej dna występują glony o zabarwieniu czerownym ponieważ tylko one mogą wytważać światło docierające na dużągłębokość
myśle że pomogłam :)
61 4 61
2010-01-04T17:59:14+01:00
Glony rozmieszczone sa w morzu w sposób bardzo charakterystyczny, zwany pionowym rozmieszczeniem. Jest to zależne od barwnika fotosyntetycznego zawartego w organizmie, gdyż kwanty światła o różnej długości fali (więc i różnym kolorze) maja różną zdolność przenikania wody.
Przez to najpłycej w zbiornikach wodnych żyją zielenice, które maja zielony kolor. Dysponują one zielonym barwnikiem, zwanym chlorofilem. Nieco głębiej mogą żyć krasnorosty, gdyż do fotosyntezy wykorzystują niebieskie światło, co umożliwia im barwnik zwany fikoerytryną; przez niego plecha tych glonów ma kolor czerwony. Najgłębsze obszary mórz opanowały brunatnice, które do odżywiania się wykorzystują żółte i zielone światło. Umożliwia im to brunatny barwnik, zwany fukoksantyną.
40 4 40