×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Poniżej przedstawiono dwie sytuacje doświadczalne. Jakie błędy popełniły osoby prowadzące doświadczenia? Co powinny zmienić, by doświadczenia zostały

przeprowadzone poprawnie? Odpowiedź uzasadnij.

a. Marta chciała sprawdzić, czy światło jest niezbędna, aby młoda roślina się zazieleniła. W tym celu wysiała w doniczce 20 nasion rzeżuchy i wstawiła doniczkę do ciemnej szafki. Przez kolejne dni podlewała i obserwowała, czy wykiełkowane rośliny się zazielenią.

b. Marek chciał sprawdzić, jak na wzrost pszenicy wpływa sąsiedztwo jęczmienia. W tym celu posiał obok siebie po 10 nasion obydwu roślin. Następnie obserwował wzrost i rozwój pszenicy.

mam to na poniedziałek, z góry dzięki :))
3

Odpowiedzi

2009-09-19T10:08:19+00:00
A) światło jest koniecznie potrzebne aby roślina wyrosła a rzeżuchę najlepiej postawić na oknie i podlewać
b) nie jestem do końca pewna ale to na pewno nie jest dobry pomysł ponieważ mógł zasadzić więcej pszenicy a nie po tyle samo
2 1 2
Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-19T10:33:20+00:00
A) popełniła taki błąd, że nie posiała rzeżuchy tyle samo rzeżuchy w drugiej doniczce i nie postawiła np, na parapecie gdzie miałaby dostateczną ilość światła i nie porównywała obserwacji między rzeżuchą na parapecie, a rzeżuchą w szafie.

b) popełnił taki błąd iż nie zasiał w innnym pojemniku samych nasion pszenicy (bez jęczmienia). Powinien oba pojemniki (ten z samą pszenicą i ten z pszenicą z jęczmieniem) podlewać tak samo i obserwować wzrost i rozwój obu.
5 4 5
2009-09-19T11:55:14+00:00
A. popełniła taki błąd, że nie posiała tyle samo rzeżuchy w drugiej doniczce i nie postawiła na oknie gdzie miałaby dostateczną ilość światła i nie miła jak porównać obserwacji między rzeżuchą na parapecie, a rzeżuchą w szafie.

b. popełnił taki błąd, że nie posiał w innnym pojemniku samych nasion pszenicy. Powinien obydwa pojemniki podlewać tak samo i obserwować wzrost i rozwój nasion.
3 5 3
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci