1. Oblicz obwód prostokąta o bokach długości 18 mm i 62 mm. Oblicz obwód prostokąta na rysunku wykonanym w sali 1;2 i 7;1.
2.Obwód prostokąta jest równy 128 cm. Jeden z boków prostokąta ma długość 13cm. Oblicz długość drugiego boku.
3.Obwód równoległoboku, narysowanego w skali 1;9 wynosi 21,8 cm. W rzeczywistości jeden z jego boków ma długość 39,1 cm. Oblicz długość drugiego boku tego równoległoboku.
4.Jeden z boków prostokąta ma na rysunku 50 ; 1 długość 6,15m. Obwód rzeczywisty tego prostokąta jest równy 59,4 cm. Oblicz długość drugiego boku.

2

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-04T21:15:42+01:00
1.
a- 62mm
b- 18mm

pole- a x b = 62 x 18 = 1116 mm2 - skala rzeczywista 1:1

1116mm2 skala- 1:1
1116mm2:2 skala- 1:2 1116:2= 558 mm2 - skala 1:2

1116mm2 skala - 1:1
1116mm2 x 7 skala - 7:1 1116 x 7 = 7812 mm2

2. Dane:
Ob- 128cm
a- 13 cm
ob- 2 x ( a + b ) = 2 x ( 13 + b ) = 128

128- 2 x 13 + 2 x b = 26 + 2b
128- 26= 102 : 2 = 51 cm - bok b

3. Dane:

Skala- 1:9

Ob- 21,8 cm
a- ?
b- ?

Skala- 1:1

Ob-21,8 x 9 = 196,2 cm
a- 39,1 cm
b- ?

Ob- 2 x ( a + b ) = 2 x ( 39,1 + b )
2 x 39,1 = 78,2 - dwa boki a
196,2 - 78,2= 118 cm - dwa boki b
118:2 = 59 cm - bok b

4.

Skala- 50:1

a- 6,15 m = 615 cm
b- ?

Skala- 1:1

a- 615:50 = 12,3 cm
b- ?
Ob- 59, 4

ob- 2 x a + 2 x b = 2 x 12,3 + 2 x b
12,3 x 2 = 24,6 cm - dwa boki a
59,4- 24,6 = 34,8 cm - dwa boki b
34,8:2 = 17,4 cm - jeden bok b


licze na naj < 33


2010-01-04T21:17:58+01:00
1. 18 mm * 2 = 36mm
62 mm * 2 = 124mm
36mm + 124mm = 160mm
Odp.: Obwód prostokąta jest równy 160mm.


2. 13cm * 2 = 26cm
128cm - 26cm = 102cm
102cm : 2 = 51cm
Odp.: Drugi bok ma 51cm


w reszcie zadań nie potrafię pomóc
Sorka