Piekarnia zamowila w zakladach zbozowych partie1000kg mąki,która jest mieszaniną trzech gatunków ,połączonych w stosunku wagowym 2:1,6:3,4. ceny 1kg mąki poszczególnych gatunków są odpowiednio równe:1zł, 1,30zł i1,40zł. oblicz, jaki będzie koszt tego zamówienia, jeżeli zakłady zbożowe pobierają dodatkowo 5% ceny za przygotowanie mieszanki. wynik podaj w przybliżeniu do 1zł.

1

Odpowiedzi

2009-09-20T13:50:19+02:00
Całość - 1000 kg mąki
stosunek - 2 : 1,6 : 3,4 => 7 (po dodaniu tych liczb)

układamy proporcję

1000 kg mąki - 7 (wszystkie rodzaje, z sumy stosunków)
x kg mąki - 2
x = 285,71 kg 1 gatunku mąki

1000 kg mąki - 7
x kg mąki - 1,6
x = 228,57 kg 2 gatunku mąki

1000 kg mąki - 7
x kg mąki - 2
x = 485,72 kg 3 gatunku mąki

Cena za mąkę: 1zł*285,71kg + 1,3zł*228,57kg + 1,4zł*485,72kg = 285,71 + 297,14 + 680 = 1262,86 (zł)

Cena z przygotowaniem: 105% z 1262,86zł = 1,05*1262,86 = 1326 zł

Odpowiedz: Koszt zamówienia mieszanki mąki będzie równy 1326 zł.

pozdrawiam ;p