×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Potrzebują informacji na temat "eucharystii"

może być z internetu ale ważne żeby były to najistotniejsze informacje .
1

Odpowiedzi

2015-02-04T19:41:06+00:00
Najświętszy Sakrament jest sakramentem, tj. znakiem i narzędziem obecności Chrystusa Pana. Chrystus jest obecny we wspólnocie modlącego się Kościoła, w słowie Bożym , w osobie kapłana celebrującego Eucharystię, szczególny sposób pod postacią Chleba i Wina. Obecność tę określamy za soborem Trydenckim jako prawdziwą, rzeczywistą i substancjalną. Chleb i wino stają się z ustanowienia samego Chrystusa(ostatnia wieczerza) Jego ciałem i Krwią. Zmienia się istota chleba i wina (substancja), przy niezmienionych postaciach(wygląd, kształt, smak). Te tajemniczą przemianę nazywamy przeistoczeniem. Wyrazem wiary w obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina są adoracje i procesje eucharystyczne.
Chrystus uobecnia się w Eucharystii wraz ze swym zbawczym dziełem, którego szczytem jest Jego ofiara z samego siebie. To, co dokonało się w historii zbawienia raz jeden(ofiara krwawa na Krzyżu),uobecnia się w sposób sakramentalny(bezkrwawy) w celebracji Eucharystii- Najświętszej Ofiary. Jest ofiarą Chrystusa i Kościoła, który ją celebruje i w niej uczestniczy. Jest centralnym aktem kultu jednoczącym wiernych z Bogiem u budującym wspólnotę Kościoła.
Centralnym elementem liturgii Eucharystii jest Modlitwa Eucharystyczna zawierająca słowa Chrystusa wypowiedziane na ostatniej jest Modlitwa Eucharystyczna zawierająca słowa Chrystusa wypowiedziane na ostatniej wieczerzy nad chlebem i winem i wezwanie Ducha Świętego, mocą którego Chrystus staje się obecny i działa w Kościele. Pełne uczestnictwo w Eucharystii(Mszy Świętej) wyraża się  w przyjęciu Ciała Pańskiego-Komunii Świętej.
1 5 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci